Αντίπαλοι ΑΕΚ: «Κόλλησε» εντός με την Μπέρνλι (1-1) η Μπράιτον (VIDEO)

Γκέλα εντός έδρας για την Μπράιτον που έμεινε στο 1-1 εντός με την Μπέρνλι

Στραβοπάτημα για την Μπράιτον που έμεινε στο 1-1 με την Μπέρνλι μέσα στη έδρα της κι έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την τετράδα.

Στο 10ο λεπτό το σουτ του Γκούντμουντσον έξυσε το δοκάρι της Μπράιτον και στο 28’ ο Τράφορντ είπε όχι σε σουτ του Γκρος ενώ στο 34’ σταμάτησε και τον Τζέιμς Μίλνερ. Στο 35ο λεπτό η κεφαλιά του Φαν Χεκ πέρασε μόλις έξω και στο 36’ την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Νταούντ. Και στο 45’ η Μπέρνλι στην πρώτη της φάση στο ματς άνοιξε το σκορ με πανέμορφο σουτ του Οντομπέρτ από το ύψος της περιοχής.

Στο 50ο λεπτό ο Φερμπρούχεν είπε όχι σε νέο σουτ του Οντομπέρτ και στο 63’μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα η Μπράιτον απείλησε με Μιτόμα και Φέργκιουσον. Στο 73’ ο Γκρος σέντραρε από αριστερά και ο Αντινγκρά πλάσαρε στο πίσω δοκάρι αλλά ο Τράφορντ απέκρουσε εντυπωσιακά και στο 75’ ο Γκροις έβγαλε νέα σέντρα και αυτή τη φορά ο Αντινγκρά με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 87’ ο Τράφορντ έβγαλε σε κόρνερ μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκρος ενώ στο 90+1’ είπε όχι και σε κοντινή προβολή του Χίνσελγουντ ο οποίος έχασε κι άλλη ευκαιρία στο 90+3’ με κεφαλιά. Στο 90+4′ ο Τράφορντ είπε όχι σε νέο σουτ του Αντινγκρά και στο 90+7′ απέκρουσε και την κοντινή προσπαθεια του Μιτόμα

Η σύνθεση της Μπράιτον: Φερμπρούχεν, Μίλνερ (59’ Χίνσελγουντ), Ντανκ (84’ Μπουονανότε), Φαν Χεκ, Μπαλέμπα (59’ Ιγκορ), Γκρος, Νταούντ (46’ Γκίλμουρ), Αντινγκρά, Λαλάνα (46’ Μιτόμα), Πέδρο, Φέργκιουσον

Πάνος Λούπος: Στην Τούμπα έβαλε πέρυσι τις βάσεις, εκεί μπορεί φέτος να το τελειώσει