Κορυφή με… γκολάρες και τεσσάρα για την Μπάγερ Λεβερκούζεν!

Με τους Γκριμάλντο, Τα και Τέλα να πετυχαίνουν τρία πολύ όμορφα τέρματα και μια κεφαλιά του Κοσουνού, η Μπάγερ Λεβερκούζεν διέσυρε με 4-0 την Ουνιόν Βερολίνου

«Παράσταση» για έναν ρόλο και μάλιστα με τους θεατές να φεύγουν… γεμάτοι, αποδείχτηκε το εναρκτήριο χρονικά ματς της 12ης αγωνιστικής της Bundesliga, ανάμεσα στην Μπάγερ Λεβερκούζεν και την Ουνιόν Βερολίνου.

Με τις «ασπιρίνες» να κερδίζουν με το επιβλητικό 4-0, πετυχαίνοντας μάλιστα και τρία πανέμορφα γκολ, για να επανέλθουν στην κορυφή της βαθμολογίας, έναν πόντο πάνω από τη δεύτερη Μπάγερν Μονάχου!

Η Λεβερκούζεν ήταν σαφώς ανώτερη σε όλο το ματς, δεν είχε πολλές ευκαιρίες ωστόσο στο πρώτο ημίχρονο. Διάστημα στο οποίο κέρδισε πέναλτι για χέρι του Γέκελ, αλλά «ακυρώθηκε» με τη χρήση VAR. Τελικά, βρήκε γκολ προβαδίσματος με τον Γκριμάλντο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για έκτη φορά φέτος, στο 23’!

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «σιδερένιοι» κατέρρευσαν, δεχόμενοι τρία τέρματα μέσα σε διάστημα 27 λεπτών και παρέμειναν στην προτελευταία θέση! Με την εκτέλεση κόρνερ του Χόφμαν και την κεφαλιά του Κοσουνού να μεγαλώνει το προβάδισμα της Μπάγερ, στο 53’.

Ενώ από νέα «στημένη» μπάλα και το χτύπημα του Γκριμάλντο, ο Τα σκόραρε ευρισκόμενος στο δεύτερο δοκάρι, για το 3-0 στο 57ο λεπτό…

Με την Ουνιόν να μην μπορεί να κόψει τον ρυθμό του αντιπάλου, οι γηπεδούχοι έφτασαν σε ένα ακόμα τέρμα, στο 83’, αυτή την φορά με τον Τέλα που σκόραρε δύο λεπτά αφότου μπήκε στο γήπεδο, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα και πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στη Bundesliga.

Το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (10/11)
Γκλάντμπαχ-Βόλφσμπουργκ 4-0
(16′ Τσβαντσάρα, 42′ Ράιτς, 64′ Ονορά, 71′ Πλεά)

Σάββατο (11/11)
Μπάγερν Μονάχου-Χάιντενχαϊμ 4-2
(14′, 44′ Κέιν, 72′ Γκερέιρο, 85′ Τσούπο Μότινγκ – 67′ Κλάιντινστ, 70′ Μπέστε)

Άουγκσμπουργκ-Χόφενχαϊμ 1-1
(53′ Ντεμίροβιτς – 23′ Βέγκχορστ)

Στουτγκάρδη-Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-1

(42′ Ουντάβ, 83′ πέν. Γκιρασί – 36′ Φίλκρουγκ)

Ντάρμσταντ-Μάιντς 0-0

Μπόχουμ-Κολωνία 1-1
(25′ Ντάσνερ – 54′ Ζέλκε)

Κυριακή (12/11)
Μπάγερ Λεβερκούζεν-Ουνιόν Βερολίνου 4-0
(23′ Γκριμάλντο, 57′ Κοσουνού, 73′ Τα, 83′ Τέλα)

Βέρντερ Βρέμης-Άιντραχτ Φρανκφούρτης (18:30)

Βόλφσμπουργκ-Λειψία (16:30)
Βέρντερ Βρέμης-Μπάγερ Λεβερκούζεν (16:30)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Στουτγκάρδη (19:30)

Κυριακή (26/11)
Χάιντενχαϊμ-Μπόχουμ (16:30)
Χόφενχαϊμ-Μάιντς (18:30)

Εγκλήματα της ΑΕΚ στην Τούμπα, έχασε 3-2 | AEK Τalk 28/4/24 -Στ. Καζαντζόγλου (VIDEO)