Προκριματικά Euro 2024: Ήττα για τη Σερβία (2-1) στη Βουδαπέστη από την Ουγγαρία - Έπαιξε 67 λεπτά ο Γκατσίνοβιτς

Ήττα στη Βουδαπέστη για τη Σερβία με 2-1 από την Ουγγαρία με βασικό τον Γκατσίνοβιτς που έπαιξε για 67 λεπτά

Δεν τα κατάφερε στη Βουδαπέστη η Σερβία, η οποία με βασικό τον άσο της ΑΕΚ, Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς που έπαιξε για 67 λεπτά, έχασε με 2-1 από την Ουγγαρία.

Ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς είχε την πρώτη καλή ευκαιρία του ματς. Στο 15′ ο «Γκάτσι» βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση. Είχε την την ευκαιρία να σουτάρει ή να πασάρει στον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, όμως έκανε κάτι ενδιάμεσο και οι Σέρβοι έχασαν την ευκαιρία.

Και αφού εκεί δεν ήρθε το 1-0, Στο 21′ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τον Βάργκα. Το ματς είχε φρενήρη ρυθμό με ευκαιρίες εκατέρωθεν με τους Σέρβους να ισοφαρίζουν στο 33′ με κεφαλιά του Πάβλοβιτς σε κόρνερ του Ζίβκοβιτς. Οι Μαγυάροι, όμως, απάντησαν άμεσα με γκολάρα του Σάλαι.

Το 2-1 έμελλε να είναι το σκορ του ημιχρόνου, με το ματς στην επανάληψη να γίνεται ροντέο. Στο 50′ ο Μίτροβιτς σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς υπήρχε οφσάιντ στην έναρξη της φάσης, ενώ ακριβώς το ίδιο συνέβη και στο 54′. Στο 67′ ο Γκατσίνοβιτς αντικαταστάθηκε από τον άσο του Παναθηναϊκού, Φίλιπ Τζούρισιτς με τους Σέρβους στο 68′ να γλιτώνουν από το δοκάρι σε προσπάθεια του Βάργκα.

Και στο 70′ έγινε η φάση του ματς. Τάντιτς και Πάβλοβιτς σημάδεψαν το δοκάρι με το 2-1 να παραμένει έως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Τα φαβορί για την απευθείας πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2024 σε 3ο (Ιταλία) και 8ο όμιλο (Δανία) πέτυχαν άνετες νίκες επί των Καζακστάν (3-1) και Μάλτας (4-0), με τους Σκανδιναβούς να διατηρούνται στην κορυφή, ισόβαθμοι με την Σλοβενία και να βρίσκονται «αγκαλιά» με το ένα από τα δύο «εισιτήρια» για τα γήπεδα της Γερμανίας, καθώς τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε απέχουν +4 βαθμούς από τους διώκτες τους (Καζακστάν και Φινλανδία).

Γνωρίζοντας από πριν τη νίκη της Ουκρανίας επί της Β. Μακεδονίας, η Ιταλία δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει την 3η της νίκη στον 3ο όμιλο και να «πιάσει» στην 2η θέση τους Ουκρανούς, έχοντας, μάλιστα και ματς λιγότερο. Πρωταγωνιστής της «σκουάντρα ατζούρα» ήταν ο επιθετικός της Σασουόλο, Ντομένικο Μπεράρντι με δύο γκολ.

Tα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 7ης αγωνιστικής των προκριματικών του EURO 2024 έχουν ως εξής: