Τα έδωσε όλα η ΑΕΚ αλλά «λύγισε» στο τάι μπρέικ (2-3) από την Βολουντάρι

Εικόνες από το ΑΕΚ - Βολουντάρι

Η ΑΕΚ κόντρα σε προβλήματα και απουσίες τα έδωσε όλα αλλά «λύγισε» στο τάι μπρέικ γνωρίζοντας την ήττα 3-2 σετ από την Βολουντάρι

Η ΑΕΚ τα έδωσε όλα κόντρα στην πανίσχυρη Βολουντάρι αλλά γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στην φάση των «64» του Τσάλεντζ Καπ.

Τα κορίτσια του Γιουνούς Οτσάλ κόντρα σε προβλήματα και απουσίες, έκαναν κατάθεση ψυχής, προηγήθηκαν με 2-0 σετ αλλά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν τον άθλο τους απέναντι σε μια ομάδα με τριπλάσιο μπάτζετ. Μεγάλη εμφάνιση από την νεαρή Νικόλοβα που κλήθηκε να αγωνιστεί σε όλο το παιχνίδι και τα πήγε εξαιρετικά.Η ΑΕΚ κλήθηκε την τελευταία στιγμή να διαχειριστεί τις απουσίες των Μπλάνκο και Πάσκοβα στις οποίες δεν επετράπη από την Ευρωπαϊκή ομοσπονδία να αγωνιστούν. Επιπλέον η ομάδα αντιμετώπισε όλες αυτές τις ημέρες πρόβλημα με το γήπεδο αλλά ακόμα και έτσι έδειξε τις μεγάλες της δυνατότητες και με μια ανάλογη εμφάνιση όπως στα δύο πρώτα σετ έχει όλα φόντα για να να μπορέσει να κάνει την ανατροπή στη Ρουμανία και να πάρει την πρόκριση. Η ΑΕΚ μπορεί να προκριθεί απευθείας με νίκη 3-0 ή 3-1 σετ, ενώ αν νικήσει 3-2, το εισιτήριο για τους 32 της διοργάνωσης θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στα δύο πρώτα σετ αν και κρίθηκαν με το μίνιμουμ της διαφοράς, η Α.Ε.Κ. σχεδόν σε όλη την διάρκειά τους είχε τον έλεγχο τους. Με πίεση στο σερβίς και σωστές επιλογές στην επίθεση οι αθλήτριες του Γιουνούς Οτσάλ έδωσαν σαφές προβάδισμα νίκης.

Η Βολουντάρι όμως αντέδρασε, πίεσε από τα εννέα μέτρα και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Α.Ε.Κ., κάτι που δεν έκανε στα δύο πρώτα σετ. Με πρωταγωνίστριες στην επίθεση της Κασάνοβα, Ζιβογίνοβιτς, Τοντόροβα και την Ραντόσοβα που μπήκε ως αλλαγή, ολοκληρώθηκε η ανατροπή για τις Ρουμάνες.