ΑΕΚ: «Πάτησε» (24-29) τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και έκανε το 3 στα 3!

Εικόνες από το ΠΑΟΚ - ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από τη Θεσσαλονίκη επικρατώντας με 29-24 του ΠΑΟΚ για την 4η αγωνιστική της Handball Premier

Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από τη Θεσσαλονίκη επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 29-24 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Η ομάδα του Ντράγκαν Τζούκιτς πραγματοποίησε επιβλητική εμφάνιση, πέρασε μπροστά από το ξεκίνημα του αγώνα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον ΠΑΟΚ να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Οι «κιτρινόμαυροι» παρά την γρήγορη αποβολή του Σόκολιτς, πριν ακόμα συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα, είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με σταθερή εικόνα σε άμυνα και επίθεση έφτασαν δίκαια στην 3η τους νίκη στο πρωτάθλημα. Να θυμίσουμε πως εκκρεμεί ο ορισμός του αγώνα της 3ης αγωνιστικής με τον Ολυμπιακό.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ΑΕΚ καθώς στη πρώτη επίθεση του αγώνα ο Παπάζογλου σκόραρε (1-0), δεχόμενος χτύπημα στο πρόσωπο από τον Σόκολιτς, ο οποίος μετά από χρήση VAR δέχθηκε την κόκκινη κάρτα!
Η Ένωση ωστόσο διαχειρίστηκε με περίσσια ψυχραιμία την αποβολή και παρά τον παίκτη λιγότερο (για δύο λεπτά) αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, πραγματοποιώντας εντυπωσιακό σερί 7-0, μετατρέποντας το 1-0 σε 1-7 στο 9:20!
Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα της ΑΕΚ, σημειώνοντας κάποια γκολ, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα με διαφορά ασφαλείας (8-14 στο 23’, 11-16 στο 26’)

Προς το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους και μείωσαν σε 14-16 με σερί 3-0 και τέρμα του Παπάζογλου, ενώ στην επόμενη φάση ο Παπαδόπουλος έκανε το 14-17 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.
Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 3-0 μετατρέποντας το 15-18 (32’) σε 15-22 (37’), ενώ έχασε και τον Λιάπη με κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Παπάζογλου.

Η ομάδα του Ντράγκαν Τζούκιτς διατήρησε τον έλεγχο του ρυθμού και το προβάδισμα που έφτασε στο +7 (19-26) στο 46’.
Ο ΠΑΟΚ πλησίασε και πάλι στο -4 (22-26) στο 52’, αλλά δεν κατάφερε να μπει στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος με την Ένωση να φτάνει δίκαια στη νίκη με 24-29.

ΠΑΟΚ- ΑΕΚ 24-29
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-8, 4-10, 7-13, 10-15, 14-17 (ημχ.), 15-20, 17-22, 19-24, 21-25, 22-27, 24-29
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Λαδάκης 2, Ελευθεριάδης 4, Τσαμουρίδης 3, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Θ. Παπάζογλου 3, Κ. Κουκμίσης, Λ. Παπάζογλου, Τσαναξίδης 3, Μπάτζιος 1, Ν. Κουκμίσης, Καλόμοιρος 2, Μποτσκάρεφ 3, Δάιος, Τζωρτζίνης 3.
ΑΕΚ (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Ζάμπιτς 3, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 5, Μάλλιος 2, Ηλιόπουλος, Παπαδόπουλος 4, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 3, Μαρτίνοβιτς 1, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 2, Κεδέρης 3.
Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Κόκκινες: 00:44 Σόκολιτς, 35:58 Λιάπης (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκαν δελτίο), Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 3/4-2/2

Σταμάτης Βούλγαρης: Τα «ρεπορτάζ» που ξεφτιλίστηκαν σε χρόνο dt