Η "ΑΕΚ της Καρδιάς" με 3-1 σετ "καθάρισε" και τον ΠΑΟΚ στην Γλυφάδα

mantekasΗ ΑΕΚ νίκησε εύκολα τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ για τη 13η αγωνιστική της Volleyleague. Στο κλειστό γήπεδο της Γλυφάδας η Ένωση έκανε μία κακή παρένθεση στο τρίτο σετ και κατά τα άλλα δε δυσκολεύτηκε να πάρει το τρίποντο. Επιτυχημένο ντεμπούτο για τον Άκη Φλαούνα, που αντικατέστησε τον παραιτηθέντα Γιώργο Κλαρούδα στον πάγκο της ΑΕΚ. Οι εξελίξεις στην τεχνική ηγεσία της ομάδας δεν επηρέασαν καθόλου τους “κιτρινόμαυρους”.

Η ΑΕΚ μπήκε καλά στο πρώτο σετ και βρέθηκε να είναι μπροστά με 3 πόντους (8-5). Μερικά λάθη των παικτών της Ένωσης έδωσαν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να περάσει για λίγο μπροστά (10-11). Αυτό δεν κράτησε για πολύ, καθώς με τη βοήθεια του Τζούλιαν Τόρες η ΑΕΚ πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ (17-14). Οι “κιτρινόμαυροι” αύξαναν τη διαφορά (20-15), ώσπου κατέκτησαν εύκολα το πρώτο σετ (25-19).

Το δεύτερο σετ ήταν ένα “ριπλέι” του πρώτου. Η Ένωση άρχισε δυνατά (3-0), αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε τρόπο να περάσει μπροστά (6-8). Τα συνεχόμενα λάθη στις επιθέσεις των “ασπρόμαυρων” έδωσαν εκ νέου την ευκαιρία στην ΑΕΚ να πάρει το προβάδισμα (18-13). Ένα μικρό “μπλάκ άουτ” από τους “κιτρινόμαυρους”, ψαλίδησε τη διαφορά στους 3 (20-17). Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό, καθώς η Ένωση κατέκτησε και αυτό το σετ με το ίδιο σκορ (25-19).

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ δε “μπήκε” ποτέ (0-7). Το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο, τόσο στην υποδοχή, όσο και στην επίθεση και ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε (1-10). Η ΑΕΚ δε μπόρεσε να ξεπεράσει τα προβλήματα (5-15, 7-17) και οι “ασπρόμαυροι” μείωσαν σε 2-1 (17-25).

Στο τέταρτο σετ, που ήταν και το τελευταίο της αναμέτρησης τα πράγματα ήταν μοιρασμένα στην αρχή (8-7). Η Ένωση όμως ανέβασε στροφές και έπαιρνε διαφορά (15-9). Με όπλο τα δυνατά καρφιά των Γιάννη Μαντέκα και Χόρχε Παγιάν η ΑΕΚ πήρε και άλλους πόντους (19-10) και τελικά νίκησε χωρίς να υποστεί απώλεια βαθμών (25-17).

Τα σετ: 25-19, 25-19, 17-25, 25-17.

ΑΕΚ (Φλαούνας): Μαντέκας 11 π. (10/18 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.-50% άριστες), Τόρες 12 π. (6/11 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κατσανεβάκης 4 π. (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρέτσης 1 π. (1 άσσος), Παγιάν 18 π. (16/31 επ., 2 άσσοι), Πέτρογλου 11 π. (8/16 επ., 3 άσσοι, 46% υπ.-8% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ., 66% υπ.-39% άριστες), Τοκάνης, Νοβοσέλατς, Αλεξόυ 1 π. (1 μπλοκ), Ρουμελωτάκης 1 π. (1/2 επ.).

ΠΑΟΚ (Στράντζαλης): Παντακίδης 5 π. (1/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Νικηφορίδης 15 π. (12/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ.-44% άριστες), Στίγγας 4 π. (0/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μίλκοφ 10 π. (7/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ.-31% άριστες), ΜακΚίμπιν 3 π. (3/4 επ.), Τζελάτι 13 π. (13/31 επ.), Μπαμπαλιούτας (λ., 63% υπ.-38% άριστες), Στεφανίδης, Πιπέργιας.