Μουντομπάσκετ 2023: Δεν τα κατάφερε με το Μαυροβούνιο (69-73) η Εθνική

Η Εθνική μας ομάδα ηττήθηκε με 69-73 από το Μαυροβούνιο στην αυλαία της στο Μουντομπάσκετ 2023

Στην αυλαία της στο Μουντομπάσκετ 2023 η Εθνική μας ομάδα έχασε με 69-73 από το Μαυροβούνιο.

Η Ελλάδα πάλεψε στον αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα κόντρα στο Μαυροβούνιο, γνωρίζοντας όμως τελικά την ήττα με 73-69, η οποία την έφερε στη 15η θέση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Το Μαυροβούνιο μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με σκορ 0-5 χάρη σε Βούτσεβιτς και Ιβάνοβιτς. Ο σέντερ των Μπουλς σκόραρε ξανά, γράφοντας το 3-7, σημειώνοντας λίγο αργότερα και το 5-11, αφού ήταν ασταμάτητος. Ο Πόποβιτς σκόραρε μετά από λάθος και έγραψε το 5-13, οδηγώντας τον Ιτούδη στην απόφαση να καλέσει τάιμ άουτ, αφού η Ελλάδα σούταρε μόλις με 2/10 εντός πεδιάς σε αυτό το διάστημα. Η Ελλάδα συνέχισε να μην βρίσκει στόχο με το Μαυροβούνιο να μένει μπροστά στο σκορ (9-17), πριν ο Παπαπέτρου βάλει γκολ-φάουλ για το 12-17. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 14-19 χάρη σε λέι απ του Γουόκαπ.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Μποχωρίδη για το 17-19, με τον ίδιο λίγο αργότερα να βάζει ακόμα ένα και να γράφει το 20-21, στο καλό διάστημα της Ελλάδας. Παρόλα αυτά, με τον Ντούμπλιεβιτς να κυριαρχεί, οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξέφυγαν ξανά (22-30), πριν ο εξαιρετικός Παπαπέτρου μειώσει ξανά με γκολ-φάουλ (25-30) και καρφώσει για το 27-32. Παρόλα αυτά, το Μαυροβούνιο ξέφυγε και πάλι με +9 χάρη στον Ράντοβιτς (27-36), με τον πολύ θετικό Μποχωρίδη να μειώνει με γκολ φάουλ στο 30-36 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, το Μαυροβούνιο πήγε και πάλι στο +9 με τρεις βολές του Πόποβιτς (32-41), ενώ ο Σιμόνοβιτς έγραψε την πρώτη διψήφια διαφορά του αγώνα (32-43). Μία βολή του Ιβάνοβιτς έστειλε το ματς για πρώτη φορά στο +12 (34-46). Παπαπέτρου και Λούντζης κατόρθωσαν να μειώσουν σε 38-46, ενώ ο πρώτος σκόραρε και πάλι για το 40-46. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 42-50 χάρη σε λέι απ του Ράντοντσιτς.

Πολύ γρήγορα στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Μαυροβούνιο με 5 σερί πόντους του Ράντοντσιτς ξέφυγε με +13 (42-55), με τον Παπαπέτρου να δίνει πάλι λύση με γκολ-φάουλ, αν και έχασε τη βολή (44-55). Οι Μαυροβούνιοι συνέχισαν δυναμικά και με Μιχάιλοβιτς και Ντρόμπνιακ ανέβηκαν στο +14 (46-60). Παρόλα αυτά, η Ελλάδα με Γουόκαπ και Παπανικολάου μείωσε στους 10 (50-60), για να έρθει το τρίποντο του Παπαγιάννη που έγραψε το 53-60. Ο Γουόκαπ με δικό του τρίποντο μείωσε ακόμα περισσότερο, σε 58-62. Ένα κρίσιμο χαμένο ριμπάουντ έδωσε στον Βούτσεβιτς το δικαίωμα να σκοράρει για το 58-64, ενώ ο ίδιος έβαλε δύο σερί δύσκολα καλάθια για το 58-68. Ο Παπανικολάου έβαλε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 64-68, όμως δεν έφτασαν και η Ελλάδα ηττήθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 30-36, 42-50, 69-73

Αναλυτικά στατιστικά του ματς εδώ

Εγκλήματα της ΑΕΚ στην Τούμπα, έχασε 3-2 | AEK Τalk 28/4/24 -Στ. Καζαντζόγλου (VIDEO)