Ποδαρικό για την ΑΕΚ με το δεξί και με ανατροπή, 3-1 τον Παμβοχαϊκό

ÁÅÊ - ÐÁÌÂÏ×ÁÉÊÏÓ (VOLLEYLEAGUE 2013-2014)Η ΑΕΚ έκανε ποδαρικό στο 2014 με νίκη, καθώς επικράτησε του Παμβοχαϊκού στο κλειστό γήπεδο της Γλυφάδας με 3-1 σετ. Η Ένωση κατέκτησε εύκολα το τρίποντο, που με εξαίρεση το πρώτο σετ δε συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση από τον Παμβοχαϊκό.

Στο πρώτο σετ του παιχνιδιού η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά (5-8). Οι φιλοξενούμενοι έχοντας καλό μπλοκ δεν άφηναν περιθώρια στην Ένωση να τους φτάσει (9-14). Οι “κιτρινόμαυροι” προσπαθούσαν να μειώσουν τη διαφορά (18-19), αλλά δε μπορούσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και έτσι ο Παμβοχαϊκός κατέκτησε το σετ (23-25).

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ ήταν αγνώριστη σε σχέση με το πρώτο (5-1). Μπήκε στο παρκέ με άλλον αέρα και δεν άφηνε περιθώρια αντίδρασης στον Παμβοχαϊκό (9-3, 12-5). Η ομάδα από την Βόχα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τη διαφορά στους 3 πόντους (13-10), αλλά και πάλι η Ένωση βρήκε τις λύσεις για να την αυξήσει (16-11). Οι παίκτες του Γιώργου Κλαρούδα διατήρησαν το προβάδισμα σε όλο το σετ (20-15) και ισοφάρισαν εύκολα (25-19).

Ίσως στο πιο κομβικό σετ του παιχνιδιού η ΑΕΚ πήρε από την αρχή τα ηνία (9-4). Οι “κιτρινόμαυροι” βρήκαν λύσεις στο καλό μπλοκ του Παμβοχαϊκού και αύξαναν την διαφορά (11-5). Η Ένωση δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο σκορ (17-12, 19-14) και κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του τρίτου σετ (25-21).

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ του παιχνιδιού η ΑΕΚ μπήκε νωθρά (5-8) και άφησε τον Παμβοχαϊκό να πάρει ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων (9-12). Η Ένωση με διπλό μπλοκ από τους Πέτρο Πέτρογλου και Σταύρο Κατσανεβάκη ισοφάρισε (13-13) και πήρε κεφάλι στο σκορ (16-14). Οι “κιτρινόμαυροι” όχι μόνο δεν ξαναέμειναν πίσω στο σκορ, αλλά κατάφεραν να πάρουν και διαφορά που τη βοήθησαν ώστε να κλειδώσει το ματς (21-17, 22-18). Το τέλος του αγώνα βρήκε τους παίκτες και τους φίλους της ΑΕΚ να πανηγυρίζουν μία σημαντική νίκη (25-22).

Τα σετ: 23-25, 25-19, 25-21, 25-22.

ΑΕΚ (Γιώργος Κλαρούδας): Μαντέκας 9 π. (9/17 επ., 69% υπ.-50% άριστες), Τόρες 13 π. (6/13 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Κατσανεβάκης 9 π. (6/10 επ., 3 μπλοκ), Κρέτσης 1 π. (1 άσσος), Παγιάν 24 π. (19/35 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Πέτρογλου 16 π. (12/25 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 75% υπ.-63% άριστες), Aχιλλεόπουλος (λ., 44% υπ.-32% άριστες), Τοκάνης 1 π. (1 μπλοκ), Αλεξίου, Χατζόπουλος.

Παμβοχαϊκός (Στέλιος Καζάζης): Κράουσε 2 π. (2/4 επ.), Μάρκου 4 π. (3/13 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Κουζούνης 14 π. (12/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 26% άριστες), Ντόκιτς 18 π. (15/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κανέλλος 10 π. (7/16 επ., 3 μπλοκ), Χρήστος Παπαδόπουλος 6 π. (3/9 επ., 3 μπλοκ), Ζήσης (λ., 76% υπ.-29% άριστες), Καραγιάννης, Δρόγκαρης, Παπαδόπουλος Παναγιώτης 4 π. (3/6 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ.-26% άριστες), Ασπιώτης 2 π. (2/5 επ.).