Η Άντερλεχτ έριξε στο καναβάτσο την πρωταθλήτρια Αντβέρπ

Ο Ντάλμπεργκ έδωσε τη νίκη στην Άντερλεχτ επί της Αντβέρπ (1-0) που... συνήλθε από την ήττα της από τη Σεντ Ζιλουάζ

Η Άντερλεχτ «συνήλθε» γρήγορα απ’ την ήττα της στην πρεμιέρα της Jupiler League απ’ την Σεντ Ζιλουάζ, επικρατώντας με 1-0 στην έδρα της επί της περσινής πρωταθλήτριας Αντβέρπ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της βελγικής Λίγκας. Το εύστοχο πέναλτι του Ντόλμπεργκ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου έκανε τη… διαφορά για τους «μωβ», υποχρεώνοντας την ομάδα της Αμβέρσας στην πρώτη της ήττα στη σεζόν.

Η πρωτοπόρος Σεν Ζιλουάζ απέκτησε… συγκατοίκους στην κορυφή απ’ το βράδυ της Κυριακής (6/8) την Σεντ Τρούιντεν που νίκησε με 1-0 στην έδρα της Κορτράικ (56′ Στόκερς) και την Γάνδη, η οποία πέρασε με 1-0 απ’ την έδρα της Μαλίν, χάρις στο αυτογκόλ του Λαβαλί στο 54′. Τέλος, με το ίδιο σκορ (1-0) νίκησε και η Μπριζ στην έδρα της Βέστελο (36′ Τιάγκο).

Σταμάτης Βούλγαρης: Τα «ρεπορτάζ» που ξεφτιλίστηκαν σε χρόνο dt