Λύγισε τη Βραζιλία και πλησίασε στους «16» η Γαλλία

Νίκη με 2-1 για τη Γαλλία επί της Βραζιλίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών

Το ντέρμπι του 6ου ομίλου στο Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών πανηγύρισε η Γαλλία, επικρατώντας 2-1 της Βραζιλίας.

Με αυτόν τον τρόπο οι «τρικολόρ» έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς, αφήνοντας στους τρεις τη «σελεσάο» και βρέθηκαν πιο κοντά στους «16» της διοργάνωσης.

Το γκολ που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Γαλλίας σημείωσε η αρχηγός της, Γουέντι Ρενάρ, με κεφαλιά στο 83ο λεπτό, με αποτέλεσμα να φτάσει τα 35 τέρματα με το εθνόσημο, παρότι αμυντικός.

Το σκορ άνοιξε η Λε Σομέ, η οποία ήταν επικίνδυνη από το ξεκίνημα του αγώνα και κατάφερε να βρει δίχτυα στο στο 17ο λεπτό με τρομερή κεφαλιά, ενώ για τη Βραζιλία ισοφάρισε στο 58ο λεπτό η Ντεμπίνια, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με άψογο τελείωμα έπειτα από ωραίο κοντρόλ.

Γιώργος Τσακίρης: Καλή Ανάσταση και έπειτα διπλό στο Φάληρο...