Η Ινβερνές στον τελικό του Κυπέλλου Σκωτίας

Η Ινβερνές είναι η πρώτη φιναλίστ του τελικού στο Κύπελλο Σκωτίας.

Η «Κάλι Θισλ», η οποία αγωνίζεται στην Championship (Β΄ κατηγορία), πήρε το πρώτο «εισιτήριο» για τον τελικό της 3ης Ιουνίου, αφού νίκησε 3-0 τη Φόλκερκ της League One (Γ΄ κατηγορία) στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου που διεξήχθη σήμερα (29/4) στο «Χάμπντεν Παρκ» της Γλασκώβης. Η Ινβερνές άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό με το πέναλτι του Μπίλι ΜακΚέι, ενώ ο Ντάνι ΜακΚέι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 34΄.

Ο Μπίλι ΜακΚέι διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 57ο λεπτό και οι νικητές θα αντιμετωπίσουν στον τελικό του Κυπέλλου τη Ρέιντζερς ή τη Σέλτικ, οι οποίες τίθενται αντιμέτωπες στον δεύτερο ημιτελικό.