Αυτοκτονία της ΑΕΚ, ήττα με 66-73 από την Βόννη

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 66-73 από την Βόννη και πλέον η προσπάθεια της για πρόκριση στην επόμενη φάση δυσκολεύει

Η ΑΕΚ αν και έδειχνε ότι θα είχε μια εύκολη βραδιά κόντρα στην Βόννη, πλήρωσε το κάκιστο 3ο δεκάλεπτό της και ηττήθηκε εν τέλει με 66-73.

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έδρα της και έχασε (66-73) από την Βόννη, μπαίνοντας σε μεγάλης περιπέτειες ως αναφορά την πρόκριση. Η Ένωση μετά από ένα φανταστικό πρώτο δεκαπεντάλεπτο που προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους, κατέρρευσε αμυντικά και δεν μπόρεσε ποτέ να σταματήσει την φόρα των παικτών της Βόννης και ειδικά του Ντι Τζέι Σορτς. Με ένα πολύ κακό 3ο δεκάλεπτο που το έχασε με σκορ 10-29, δεν μπόρεσε να ξαναβρεί ρυθμό και γνώρισε οδυνηρή ήττα.  Κορυφαίος για την ΑΕΚ ήταν ο Γιάνις Στρέλνιεκς που πέτυχε 20 πόντους αλλά και ο Μίτσελ, όμως στοίχησε το πολύ κακό βράδυ του Φρέιζιερ που έμεινε άποντος με πολύ κακές επιλογές. Πλέον τα πράγματα δυσκολεύουν για την «Βασίλισσα» που θα πρέπει να κερδίσει τους αγώνες στην έδρα της αν θέλει να ελπίζει.

Ο Ηλίας Καντζούρης ξεκίνησε με τους Φρέιζιερ, Κόνιαρη, Γουίλιαμς, ΜακΓκρίφ και Μαυροειδή, ενώ ο Τόμας Λισάλο με τους Σορτς, Τάντα, Μόργκαν, Ντιλέινι, Κράτσερ. Η ΑΕΚ ξεκίνησε χτυπώντας μέσα στο καλάθι με τον Μίτσελ που είχε 4 πόντους αλλά ο Τάντα με τρίποντο απάντησε (4-5). 6 σερί πόντοι από τον ΜακΓκρίφ και η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα (10-7). Ο σκόρερ της Βόννης Ντι Τζέι Σορτς έπιασε δουλειά από νωρίς με 7 πόντους (11-12). Τρομερές άμυνες από τον Μίτσελ και τρίποντο από τον Στρέλνιεκς (16-12).

Ο Μίτσελ ήταν κυρίαρχος στις 2 ρακέτες και σκόραρε όπως ήθελε ενώ και ο Στρέλνιεκς με καλάθι και φάουλ πήγε την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της (21-12). Με τον Λετονό να κάνει τρομερά πράγματα από την περιφέρεια και την άμυνα της ΑΕΚ να έχει κλειδώσει το καλάθι, η Ένωση ξέφυγε με 17 πόντους (29-12). Η Ένωση είχε βρει τρομερό ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και με ωραία κυκλοφορία της μπάλας έβρισκε καλά σουτ (31-16). Οι 2 ομάδες είχαν κολλήσει για πολύ ώρα στο σκορ με τον Γουίλιαμς να σκοράρει για την ΑΕΚ μετά από 4 λεπτά αφλογιστίας (34-17). Σερί από την Βόννη στο τέλος του ημιχρόνου με τον Ξανθόπουλο να νικάει τον χρόνο και να ευστοχεί για το τέλος του ημιχρόνου (36-23).

Γρήγορο 5-0 από την Βόννη στο 2ο ημίχρονο και η διαφορά κάτω από τους 10 μετά από πολύ ώρα (36-28). Τρίποντα από Γουίλιαμς και Ξανθόπουλο που έδωσαν ανάσες στην Ένωση (42-30). Τρίποντο από τον Σορτς και η διαφορά έπεσε στους 7 (42-35). Ακόμα ένα τρίποντο από την Βόννη που έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (42-40). Η Βόννη τελικά ισοφάρισε για να ξαναδώσει το προβάδισμα ο Μάντσεν με 2 βολές (44-42). Με τρίποντο του Μόργκαν η Βόννη πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (46-47). Τρομερή κατάρρευση της ΑΕΚ, που δεν μπορούσε να βγάλει άμυνα και δεχόταν συνεχώς πόντους (46-52). Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε ένα τραγικό δεκάλεπτο που το έχασε με 10-29 και βρέθηκε πίσω με 6 (46-52).

Τρίποντο από τον Κόνιαρη που μείωσε (51-54). Ο Σόρτς δημιουργούσε μπελάδες στην άμυνα της ΑΕΚ που δεν μπορούσε να τον σταματήσει και με τρίποντο ξαναανέβασε την διαφορά (53-59). Καλάθι και φάουλ από τον Στρέλνιεκς που μειώνει την διαφορά (56-61). Τρίποντο από τον Στρέλνιεκς (62-65). Απίστευτα πράγματα από τον Σόρτς που έπαιζε μόνος του την ΑΕΚ στην επίθεση σκοράροντας όπως ήθελε (62-68). Κακές επιλογές από τον Φρέιζιερ στις κρίσιμες φάσεις με την ΑΕΚ να μην μπορεί να μειώσει πέραν από μια βολή του Παπαδάκη (63-68). Στο τέλος δέχτηκε και ένα τρίποντο με την Βόννη να παίρνει και διαφορά τελικά (66-73).

ΑΕΚ-Βόννη: 66-73

Δεκάλεπτα: 16-12, 36-23, 46-52, 66-73

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης 3, Φρέιζιερ , Πετρόπουλος 2, Ξανθόπουλος 5, ΜακΓκρίφ 8, Μαυροειδής, Περσίδης , Μάντσεν 3, Παπαδάκης 1, Γουίλιαμς 10, Μίτσελ 14,  Στρέλνιεκς 20.

Βόννη (Λισάλο): Σόρτς 26, Γουόρντ 3, Φάλκενσταιν, Ένσμινγκερ, Χερέρα 2, Τάντα 3, Μάλκομ 4, Μόργκαν 14, Κράτσερ 6, Γουίλιαμς, Μπανγκαλά, Ντιλέινι 11.

Mega Deal* Γνωριμίας στην Betsson, διαλέγεις το δώρο* που σου ταιριάζει! *Όροι & Προϋπ. 21+ | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ
Γιώργος Τσακίρης: Καλή Ανάσταση και έπειτα διπλό στο Φάληρο...