Τρομερή η ΑΕΚάρα του Καντζούρη, έκανε σμπαράλια (73-84) την Ρέτζιο Εμίλια στην Ιταλία και έβαλε βάσεις πρόκρισης!

Με εκπληκτική εμφάνιση, άμυνα για σεμινάριο και πολυφωνία στην επίθεση, η ΑΕΚ έκανε παρέλαση στην Ιταλία και πάει για μεγάλα πράγματα στο BCL

Η ΑΕΚ με φοβερή εμφάνιση τσάκισε με 73-84 τη Ρέτζιο Εμίλια μέσα στην Ιταλία, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη στην 2η αγωνιστική του ομίλου στο BCL.

Μια τρομερή ΑΕΚάρα, απόλυτα διαβασμένη διέλυσε την Ρέτζιο Εμίλια μέσα στο σπίτι της (73-84) και αποθεώθηκε από τους 200 ΑΕΚτζήδες που βρέθηκαν στις εξέδρες. Η Ένωση ήταν πολύ συγκεντρωμένη σε όλη την διάρκεια του αγώνα, είχε καλές επιλογές στην επίθεση, ενώ μόλις έσφιξε την άμυνα της στο 2ο και 3ο δεκάλεπτο, πάτησε γκάζι και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Όσοι παίκτες χρησιμοποιήθηκαν απέδωσαν εξαιρετικά με κορυφαίο τον Αλεξάντερ Μάντσεν που έκανε θραύση κοντά στο καλάθι και τον μαέστρο Φρέιζιερ που πέτυχε 10 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ. Πλέον η ΑΕΚ κρατάει την τύχη στα χέρια της και μπορεί να κοιτάζει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Ηλίας Καντζούρης ξεκίνησε τον αγώνα με τους Φρέιζιερ, Κόνιαρη, Γουίλιαμς, ΜακΓκρίφ και Μίτσελ, ενώ ο Μενέτι με τους Ρόμπερτσον, Φάντερμπερκ, Ανίμ, Χόπκινς και Τσιτσιαρίνι. Με 5 πόντους του ΜακΓκρίφ και τρίποντο του Γουίλιαμς ξεκίνησε η ΑΕΚ (8-8). Δύο βολές από τον Μίτσελ και ακόμα ένα καλάθι με χουκ με την Ένωση να ισοφαρίζει (13-13). Με τον Μίτσελ να κυριαρχεί στις 2 ρακέτες και 4 πόντους του Μάντσεν, η ΑΕΚ πέρασε μπροστά για πρώτη φορά (15-18). Κακές άμυνες από την Ένωση, που δέχτηκε 4 πόντους και έκλεισε το δεκάλεπτο στο -1 (19-18).

Καλή άμυνα για την ΑΕΚ στο 2ο δεκάλεπτο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον Μάντσεν (19-22). 2 σερί τρίποντα για τους Ιταλούς που ξαναπέρασαν μπροστά (25-24). Η ΑΕΚ με ωραίες συνεργασίες έβρισκε πόντους στην επίθεση, όμως δεχόταν εύκολα καλάθια που επέτρεπαν στην Ρέτζιο Εμίλια να παραμένει κοντά στο σκορ (29-31). Τρομερό τρίποντο του Φρέιζιερ και η ΑΕΚ ξέφυγε για πρώτη φορά (29-34). Η Ένωση κράτησε του Ιταλούς χωρίς πόντο για παραπάνω από 3,5 λεπτά και μεγάλωσε την διαφορά ακόμα παραπάνω με τον Μάντσεν, τρέχοντας σερί 14-4 (29-38). Τρίποντου του Κόνιαρη και για πρώτη φορά η ΑΕΚ πήρε διψήφια διαφορά (31-41). Νέο τρίποντο από τον Γουίλιαμς αλλά απάντησε και πάλι ο Ρόμπερτσον (36-46). Τρομερό κάρφωμα του ΜακΓκρίφ σε νεκρό χρόνο και φάουλ για να ολοκληρώσει ένα τρομερό δεκάλεπτο (36-51).

Καλό ξεκίνημα και 5-0 από την Ρέτζιο αλλά ο Φρέιζιερ με τρίποντο σταμάτησε το σερί (41-54). Δύο βολές από τον ΜακΓκρίφ και η ΑΕΚ ξανά στο +14 (44-58). Πολύ άστοχος ο Μίτσελ στην επίθεση, έδωσε την ευκαιρία στους Ιταλούς να μειώσουν στους 10 (48-58). Η ΑΕΚ είχε κακές επιλογές στην επίθεση με μόλις 1/9 εντός πεδιάς αλλά η άμυνα της κρατούσε την διαφορά. Φοβερό τρίποντο του Στρέλνιεκς και η Ένωση πήρε για πρώτη φορά διαφορά 17 πόντων (48-65). Με τον Κόνιαρη να σκοράρει και πάλι, η ΑΕΚ ολοκλήρωσε την 3η περίοδο με την μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα (48-67).

Ξεκίνησε με τρίποντο του Περσίδη η τελευταία περίοδος με την ΑΕΚ να κάνει εντυπωσιακά πράγματα στο γήπεδο (50-71). Οι παίκτες της ΑΕΚ, συντηρούσαν την διαφορά και δεν έκανα πίσω στην προσπάθεια αντεπίθεσης των Ιταλών (57-75). H ΑΕΚ χαλάρωσε στο τέλος και επέτρεψε στους Ιταλούς να μειώσουν την διαφορά σε αξιοπρεπή επίπεδα, για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με την ΑΕΚ να κερδίζει εύκολα (73-84).

Ρέτζιο Εμίλια-ΑΕΚ: 73-84

Δεκάλεπτα: 19-18, 36-51, 48-67, 73-84

Ρέτζιο Εμίλια (Μενέτι): Ρόμπερτσον 11, Φάντερμπεργκ 10, Ανίμ 14, Ρέουβερς, Χόπκινς 12, Τσιπόλα 3, Βιτάλι, Στεφανίνι, Τσιντσιαρίνι 16, Ολισεβίτσιους 3, Ντιούφ 4.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης 9, Φρέιζιερ 10, Πετρόπουλος , Ξανθόπουλος , ΜακΓκρίφ 12, Φιλιππάκος , Περσίδης 6, Μάντσεν 17, Παπαδάκης 1, Γουίλιαμς 9, Μίτσελ 12,  Στρέλνιεκς 8.

Mega Deal* Γνωριμίας στην Betsson, διαλέγεις το δώρο* που σου ταιριάζει! *Όροι & Προϋπ. 21+ | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ
Σταμάτης Βούλγαρης: Τα «ρεπορτάζ» που ξεφτιλίστηκαν σε χρόνο dt