Χάντμπολ: Το πάλεψε αλλά «λύγισε» στην Κροατία (33-25) η Εθνική Ανδρών

Η Εθνική Ανδρών με τους «κιτρινόμαυρους», Αραμπατζή, Λιάπη και Παπαδιονυσίου στη σύνθεση της γνώρισε την ήττα με 33-25 από την Κροατία

Η Εθνική Ανδρών χάντμπολ , στην πρεμιέρα των προκριματικών του Euro2024 ηττήθηκε από την ισχυρή Κροατία με 33-25.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με τους «κιτρινόμαυρους» Αραμπατζή, Λιάπη και Παπαδιονυσίου στη σύνθεση της πάλεψε, διεκδίκησε ότι καλύτερο μπορούσε κόντρα στην ισχυρή Κροατία όμως… λύγισε. Η «γαλανόλευκη» στάθηκε πολύ καλά στο παιχνίδι και θα μπορούσε να είχε φύγει με ένα καλύτερο αποτέλεσμα αν ήταν λίγο πιο προσεκτική στην άμυνα. Πολύ καλά τα πήγαν οι τρεις παίκτες της ΑΕΚ, που πέτυχαν μάλιστα από τρία τέρματα ο καθένας.

Η εξέλιξη του αγώνα

H Κροατία προηγήθηκε με 4-2 ενώ ο Παπαδιονυσίου μείωσε προσωρινά σε 6-4. Η Εθνική στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, μείωσε σε 11-10 με τον Τζηρά ενώ ο Λιάπης με εξαιρετική προσπάθεια διατήρησε την Εθνική στο γκολ (12-11). Ο παίκτης της ΑΕΚ κέρδισε και το πέναλτι με το οποίο ο Τζηράς ισοφάρισε προσωρινά σε 13-13. Στο τελευταίο πεντάλεπτο η Κροατία έδειξε την ποιότητα της και προηγήθηκε με 18-13 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική προσπάθησε και πάλι να πλησιάσει το σκορ αλλά οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το πλεονέκτημα τους. Στο 35′ ο Τζηράς έκανε το 21-15 για να ακολουθήσει ένα κακό δεκάλεπτο για την Εθνική με λάθη και δίλεπτες που έκαναν ακόμα πιο εύκολο το έργο της Κροατίας. Ο Αραμπατζής με όμορφη προσπάθεια μείωσε προσωρινά με 26-18 ενώ ακολούθησε ένα ακόμη «κιτρινόμαυρο» τέρμα με τον Παπαδιονυσίου στον αιφνιδιασμό να σημειώνει το 26-19. Στο 50′ η Κροατία προηγούταν με έξι τέρματα ενώ ακολούθησαν διαδοχικά λάθη με την Εθνική να κάνει τελικά το 28-23 πάλι με τον Αραμπατζή. Ο παίκτης της ΑΕΚ σημείωσε και το τελευταίο γκολ για την Εθνική στο 59’40 για το 32-25 ενώ η Κροατία στην εκπνοή διαμόρφωσε το τελικό 33-25.

ΚΡΟΑΤΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 33-25

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 7-4, 10-7, 11-10, 13-13, 18-13 (ημχ.), 21-15, 22-17, 26-19, 28-22, 29-23, 33-25

ΚΡΟΑΤΙΑ (Χόρβατ): Μάριτς, Ντούβνιακ 2, Σάρατς 1, Κάρασιτς 3, Μούσα, Τσίντριτς 1, Ματάνοβιτς 1, Μάντιτς 5, Λούτσιν 3, Γιάγκανατς 2, Κουζμάνοβιτς, Μαρτίνοβιτς 5, Σίπιτς, Σέγκο, Γκλάβας 6, Γιέλινιτς 4.

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Κωστακίδης, Μπόσκος 1, Λιάπης 3, Μυλωνάς 3, Μάλλιος, Μιχαηλίδης, Πασσιάς, Τόσκας 4, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης 3, Δομπρής, Τζηράς 5, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου 3, Αραμπατζής 3, Παπαντωνόπουλος. Διαιτητές: Αντόρκα- Χούκερ (Ουγγαρία), Παρατηρητής: Γιόβιτς (Βοσνία), Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 2/3-4/4

Γιώργος Τσακίρης: Καλή Ανάσταση και έπειτα διπλό στο Φάληρο...