Ευρωμπάσκετ: Περίπατος της Φινλανδίας κόντρα στην Πολωνία (89-59), καλή εμφάνιση ο Μάντσεν

Ο άσος της ΑΕΚ, Αλεξάντερ Μάντσεν βοήθησε τη Φινλανδία να επικρατήσει της Πολωνίας με 89-59

Σε μία σημαντική νίκη έφτασε η Φινλανδία στο Ευρωμπάσκετ, επικρατώντας στην Πολωνία με 89-59, κόντρα στην Πολωνία.

Για τους νικητές, αγωνίστηκε και ο άσος της ΑΕΚ, Αλεξάντερ Μάντσεν, έχοντας 8 πόντους (0/2β., 1/2δ., 2/3τρ.), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Η διάθεση της Φινλανδίας να εκμεταλλευτεί το σουτ της φάνηκε από το ξεκίνημα του αγώνα που με τρία τρίποντα των Σαλίν, Μάρκανεν και Μαξουνι έφερε τους Πολωνούς στο -7 (11-4) μόλις στο 4ο λεπτό, ενώ με τον ίδιο τρόπο έφτασαν και στο double σκορ (16-8) λίγο αργότερα. Πονίτκα και Σλότερ προσπάθησαν να μειώσουν με τον Κόπονεν να κλείνει το δεκάλεπτο στο 26-16.

Η διαφορά των διατηρήθηκε κοντά στους 10 πόντους και στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με την Πολωνία ωστόσο να προσπαθεί να βάλει και άλλους παίκτες στην εξίσωση του σκοραρίσματος. Το +13 (37-24) από τον Βαλτόνεν στο 17ο λεπτό μετατράπηκε σε 44-29 από τον ίδιο 48 δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο με τους Φινλανδούς να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Τουόβι μετρούσε 8/18 σουτ από την περιφέρεια (44%) έναντι 2/7 της Πολωνίας (29%) που έχριζε βελτίωσης και στο δίποντο με το ίδιο ποσοστό.

Το τρίποντο των Φινλανδών συνέχιζε να πληγώνει την Πολωνία και μετά την ανάπαυλα και με επιμέρους 11-4 έγραψαν το 55-34 βυθίζοντας την άμυνα των αντιπάλων τους. Ο Μάντσεν άνοιξε και άλλο την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων (61-39) όσο το σύνολο του Μίλιτσιτς δεν έβρισκε τον τρόπο να απαντήσει και το τελικό δεκάλεπτο είχε αφετηρία το 64-44.

Ένα νέο ξέσπασμα και το 13-6 που έτρεξε η Φινλανδία με τον Καντόνεν να ολοκληρώνει τον αιφνιδιασμό με εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το +27 (77-50). Παρά τις όποιες προσπάθειες των Πολωνών, η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε με τον Λίτλ να βάζει την υπογραφή του στον αγώνα για το τελικό 89-59.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 44-30, 64-44, 89-59

Σταμάτης Βούλγαρης: Τα «ρεπορτάζ» που ξεφτιλίστηκαν σε χρόνο dt