Οδυνηρός αποκλεισμός (33-25) για την Εθνική Χάντμπολ από το Μαυροβούνιο!

Η Εθνική μας ομάδα γνώρισε την ήττα με 33-25 από το Μαυροβούνιο και αποκλείστηκε από το Παγκόσμιο πρωτάθλημα

Το όνειρο της πρόκρισης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα έσβησε για την Εθνική Ανδρών που γνώρισε την ήττα με 33-25 από το Μαυροβούνιο στη Ποντγκόριτσα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί το 25-23 του πρώτου αγώνα στη Χαλκίδα και αποκλείστηκε από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, στο οποίο ήθελε να βρεθεί για πρώτη φορά από τη διοργάνωση της Τυνησίας το 2005!

Ουσιαστικά, η ομάδα του Γ. Ζαραβίνα πλήρωσε τα τελευταία λεπτά του πρώτου αγώνα, όταν έχασε μια σημαντική διαφορά ενώ και σήμερα έδειχνε να κρατάει την τύχη στα χέρια της μέχρι και το 42′ όταν το 22-20 έγινε μέσα σε πέντε λεπτά 29-22. Πρώτος σκόρερ της Εθνικής μας ο Τζηράς με οκτώ τέρματα ενώ πολύ καλή εμφάνιση και από τον Τάσο Παπαδιονυσίου που πέτυχε δύο γκολ ενώ τρία γκολ πέτυχε και ο Χρήστος Μυλωνάς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο ημίχρονο το Μαυροβούνιο πήρε προβάδισμα στο σκορ με την Εθνική ωστόσο να διατηρεί την επαφή της και το σκορ πρόκρισης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-6 και 9-8 ενώ για πρώτη φορά στο 25′ πήραν προβάδισμα με τρία τέρματα 13-10. Η Εθνική προσπάθησε να αντιδράσει αλλά τα λάθη στην άμυνα είχαν ως αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια πίσω με 16-12. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε καλύτερα για την «γαλανόλευκη» που μείωσε σ1 18-17 και 21-19 δείχνοντας να έχει τα ψυχικά αποθέματα για να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Οι πολύ καλές επεμβάσεις του τερματοφύλακα του Μαυροβουνίου σε συνδυασμό με τα εύκολα λάθη έκαναν το 22-20, 29-22. Κάπου εκεί κρίθηκε το παιχνίδι με την Εθνική να γνωρίζει τελικά την ήττα με 33-25.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 5-3, 7-6, 9-8, 13-10, 16-12 (ημ.), 18-17, 21-19, 23-20, 28-22, 29-23, 33-25

Μαυροβούνιο: Σίμιτς, Μιγιούσκοβιτς Φ. Βούγοβιτς 2, Μ. Βούγιοβιτς 6, Τσαβόρ 2, Λάζοβιτς 1, Τσέπιτς 5, Μπρ.Βούγιοβιτς 9, Ράντοβιτς, Καλουτζέροβιτς, Σ. Βούγιοβιτς, Σεβαλίεβιτς 1, Μπόζοβιτς 3, Λάσιτσα 1, Αντελιτς, Γκρμπόβιτς 3.

Ελλάδα: Μπουκοβίνας, Παπαντωνόπουλος, Κωστακίδης 1, Μπόσκος 2, Λιάπης, Μυλωνάς 3, Μάλλιος 3, Μιχαηλίδης 1, Πασσιάς 5, Παπαβασίλης, Καραμπουρνιώτης, Δομπρής, Τζηράς 8, Ηλιόπουλος, Παπαδιονυσίου 2, Αραμπατζής.

Σταμάτης Βούλγαρης: Τα «ρεπορτάζ» που ξεφτιλίστηκαν σε χρόνο dt