ΑΕΚ για μεγάλα πράγματα, με μαγικό Κολόμ και μπόμπερ Ράουτινς νίκησε (90-75) εύκολα το Λαύριο

Πολύ σημαντική νίκη για την ΑΕΚ με τρομερή εμφάνιση από Κολόμ και Ράουτινς

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε το Λαύριο στο κλειστό των Ανω Λιοσίων και με τρομερή εμφάνιση από Κολόμ και Ράουτινς πήρε τη νίκη με 90-75

Εύκολη και σημαντική νίκη της ΑΕΚ απέναντι στο Λαύριο με 90-75 χάρις στην εξαιρετική εμφάνιση του Κολόμ στο πρώτο ημίχρονο και του Ράουτινς στο δεύτερο. Μετά από ένα μουδιασμένο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα και δεν ανησύχησε σε κανένα σημείο του αγώνα. Πολύ καλός και ο Χάμερ που γέμισε την στατιστική του κάνοντας 6 κλεψίματα αλλά και ο Γιάννης Κουζέλογλου. Με αυτήν την νίκη η ΑΕΚ ανεβαίνει βαθμολογικά και πάει και ένα ντέρμπι στην Πάτρα απέναντι στον Προμηθέα.

Ο Κούρο Σεγκούρα ξεκίνησε με Κολόμ, Φλιώνη, Ράουτινς, Κουζέλογλου και Χάμερ ενώ ο Σερέλης με τους Μουράτο, Νικολαΐδη, Βον, Σάβατζ και Κακλαμανάκη. Καλό ξεκίνημα από το Λαύριο με 2 τρίποντα και έναν αιφνιδιασμό (2-8). Τρίποντο από τον Ράουτινς στον αιφνιδιασμό, μείωσε στους 3 (10-13). Το Λαύριο ξεκίνησε με 4/5 τρίποντα και είχε πάρει το προβάδισμα με την ΑΕΚ να έχει κακές αμυντικές περιστροφές (11-17). Συνεχόμενες ασιστ του Κολόμ οδήγησαν σε εύστοχα καλάθια (15-17). Οι παίκτες του Λαυρίου έβρισκαν λύσεις στην άμυνα της ΑΕΚ και έτσι δεν μπορούσε να κάνει σερί η Ένωση (18-21). Με καλάθι του Πετρόπουλου πέρασε για πρώτη φορά μπροστά η ΑΕΚ (23-21). Η Ένωση με ένα φοβερό σερί 17-4 ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο προηγούμενη (27-21).

Πολύ ορεξάτος ο Κολόμ στο παιχνίδι, πέτυχε τρίποντο και φάουλ, δίνοντας για πρώτη φορά στην ΑΕΚ διαφορά 9 πόντων (31-22). Μπλακ άουτ για την ΑΕΚ δέχτηκε 9 εύκολους πόντους για να ισοφαρίσει το Λαύριο με τον Αμινού (31-31). Η ΑΕΚ είχε κολλήσει επιθετικά με το Λαύριο βρίσκει λύσεις και να ξαναπαίρνει το προβάδισμα (32-35). Ο Κολόμ κουβαλούσε σχεδόν μόνος του την ΑΕΚ στην επίθεση είτε με σουτ είτε με ντράιβ (40-35). Απίθανα πράγματα από τον Κολόμ που έφτασε τους 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (43-35). Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το ημίχρονο με ένα σερί 16-0 δια χειρός Κολόμ και Χάμερ και πήγε με διψήφιο προβάδισμα στα αποδυτήρια (48-35).

Άστοχα ξεκίνησαν στο 2ο ημίχρονο οι ομάδες αφού σε 3 λεπτά είχαν σκοράρει 2 πόντους για να ευστοχήσει ο Μουράτος για 3 και να μειώσει (50-41). Με το 6ο κλέψιμο του Χάμερ και την ασιστ στο Ράουτινς για τρεις, η ΑΕΚ ξέφυγε και πάλι (55-41). Με γκολ-φάουλ του Αιμινού το Λαύριο προσπαθούσε να γυρίσει στο ματς (58-48). Με τρίποντο του Πετρόπουλου και κάρφωμα του Κουζέλογλου η Ένωση πήγε και πάλι στο +15 (63-48). Με τρίποντο του Ράουτινς τελείωσε το 3ο δεκάλεπτο (66-52).

Με το πρώτο τρίποντο του Κόνιαρη μετά την επιστροφή του, ξεκίνησε η τελευταία περίοδος με το Λαύριο να πετυχαίνει σερί πόντους και να μειώνει την διαφορά (71-60). Χαλάρωσαν πολύ οι άμυνες με τις 2 ομάδες να πετυχαίνουν συνεχόμενα καλάθια (78-66). Ο Ράουτινς είχε πάρει το όπλο του και με το 5ο του τρίποντο διατήρησε την διαφορά διψήφια επίπεδα (83-71). Η ΑΕΚ δεν ανησύχησε στο τέλος αφού η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 10 και η ΑΕΚ πήρε μια εύκολη νίκη απέναντι στο Λαύριο (90-75).

ΑΕΚ – Λαύριο: 90-75

Δεκάλεπτα: 27-21, 48-35, 66-52, 90-75

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 23, Φλιώνης 2,Σαξιώνης,  Ράουτινς 17, Πετρόπουλος 8, Φιλιππάκος,  Καρλής ,  Γόγολος, Μαυροειδής 11, Χάμερ 12, Κουζέλογλου 12, Κόνιαρης 5.

Λαύριο (Σερέλης): Βον 15, Σάβατζ 15, Νικολαΐδης 6, Μουράτος 11, Κακλαμανάκης 3, Αμινού 18, Πιλάβιος, Γουίλιαμς 2, Φιλοξενίδης, Περσίδης 1, Γερομίχαλος 2, Βουλγαρόπουλος 2.

Mega Deal* Γνωριμίας στην Betsson, διαλέγεις το δώρο* που σου ταιριάζει! *Όροι & Προϋπ. 21+ | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ
Σταμάτης Βούλγαρης: Για την ΑΕΚ δεν άλλαξε τίποτα