ΑΕΚ από ατσάλι- Νίκησε με 3-2 σετ τον Πήγασο Πολίχνης και μπήκε δυναμικά στην «μάχη» ανόδου

ΑΕΚ: Τρίτη θέση και πολύ καλές εμφανίσεις για την ανδρική ομάδα βόλεϊ (ΦΩΤΟ)

Η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω με 2-1 σετ αλλά έδειξε με ψυχή κατάφερε για μια ακόμη φορά να γυρίσει το παιχνίδι

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ παρότι βρέθηκε 2-1 πίσω στα σετ, πήρε τη νίκη με 3-2 επί του Πήγασου Πολίχνης στη Νέα Φιλαδέλφεια για την 2η αγωνιστική της β’ φάσης της Preleague και μπήκε δυναμικά στην «μάχη» της ανόδου.

Η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου πραγματοποίησε για μια ακόμη φορά κατάθεση ψυχής και παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-1 δεν παράτησε λεπτό το παιχνίδι, πανηγυρίζοντας στο τέλος την μεγάλη νίκη που της έδωσε δύο πολύτιμους βαθμούς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με «όπλο» το καλό σερβίς της η ΑΕΚ πήρε το πρώτο σετ με 27-25. Στο δεύτερο σετ τα αρκετά εύκολα λάθη και τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Πήγασου που πήρε τη νίκη με 21-25. Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν από την αρχή το προβάδισμα το οποίο και διατήρησαν κερδίζοντας με 19-25.

Η «Ένωση» δεν τα παράτησε και με τεράστια ψυχή μπήκε στο τέταρτο σετ για να το πάρει. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στην αρχή (6-6, 10-10), με τον Πήγασο να παίρνει προβάδισμα (14-17). Η ΑΕΚ με σερί πόντους ισοφάρισε (18-18) και πέρασε μπροστά (20-18, 22-20). Ο Πήγασος πλσίασε στον πόντο (23-22), αλλά οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν 2-2 στα σετ με 25-22.

Στο τάι μπρέικ η «Ένωση» βρέθηκε πίσω από τον Πήγασο (4-5), αλλά με τρεις διαδοχικούς πόντους έκανε το 7-5. Ο Πήγασος ισοφάρισε 9-9, αλλά η ΑΕΚ πήρε εκ νέου προβάδισμα (13-10). Η ομάδα της Πολίχνης ισοφάρισε σε 13-13 και οι αμφότεροι οι σύλλογοι πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 17-17. Τότε, οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το 18-17 και στη συνέχεια το 19-7 παίρνοντας το τελευταίο σετ.

Τα σετ: 27-25,  21-25, 19-25, 25-22, 19-17

ΑΕΚ (Άκης Χατζηαντωνίου): Θεοδόσης, Πετσιάς, Ράμος, Παύλου, Πιέπερ, Καπίρης / Αχιλλεόπουλος (λ), Τσαρούχας, Καβαρινός, Αδάμ.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης, Κεσεσίδης, Μαυροβουνιώτης, Στίγγας, Μήλης, Χρηστινίδης / Τσαδήμας (λ), Μποζίδης, Τσιράκης, Κανάρης, Καρατζάς, Μπαρδούκας.