Η ΑΕΚ νίκησε και τον Πανιώνιο (3-0 σετ) και εδραιώθηκε στην 3η θέση!

Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ που επικράτησε του Πανιωνίου με 3-0 σετ με το τελευταίο μάλιστα να το κερδίζει με 35-33

Μια σπουδαία νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που επικράτησε με 3-0 σετ του Πανιωνίου στη Νέα Φιλαδέλφεια για την 8η αγωνιστική της Preleague.

Αυτό ήταν το τρίτο σερί τρίποντο για την «Ένωση» που έφτασε τους 12 βαθμούς και εδραιώθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας που οδηγεί και στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος. Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό με την ΑΕΚ να κερδίζει εύκολα το πρώτο σετ αλλά τα δύο επόμενα εξελίχτηκαν σε θρίλερ. Εκεί μέτρησε η «κιτρινόμαυρη» ψυχή με την ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου να κερδίζει το τρίτο σετ με 35-33 για να πάρει τη νίκη με 3-0 σετ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ παίρνοντας το προβάδισμα με 5-0. Η «Ένωση» συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τους Πέπερ και Ράμος να κάνουν ό,τι θέλουν στο φιλέ, ανέβασα τη διαφορά στους 6 πόντους (11-5). Η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου δεν άφησε περιθώρια στους «κυανέρυθρους» και έφτασε και σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά (18-18), κατακτώντας τελικώς το σετ με 25-16.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι στους πρώτους πόντους (3-3, 5-5). Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα με 8-6, διατηρώντας το +2 έως το 13-11. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 5-2, ανέτρεψαν την κατάσταση φτάνοντας στο 15-16. Η ΑΕΚ με τους Παύλου, Σπέλερ και Πέπερ έφερε το ματς στα ίσια, ισοφαρίζοντας σε 20-20 και 22-22. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 22-23, αλλά η ΑΕΚ έστειλε το ματς στην παράταση του σετ (25-25). Με δύο σερί πόντους η «Ένωση» κατέκτησε το σετ με 27-25.

Στο τρίτο σετ, ο Πανιώνιος μπήκε πιο συγκεντρωμένος και με πιεστικό σερβίς δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή και στην επίθεση της ΑΕΚ. Η ΑΕΚ διατηρήθηκε στο σετ, φτάνοντας έως το 17-17. Με νέο σερί 3-1 από τους «κιτρινόμαυρους», οι παίκτες του «Δικεφάλου» έφτασαν στο 20-18. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 22-22 και 25-25 με το σετ να φτάνει έως το 33-33. Εκεί η ΑΕΚ δείχνοντας τρομερά ψυχικά αποθέματα, με μία επίθεση και ένα μπλοκ έκανε το 35-33 και το 3-0 στα σετ.

Τα σετ: 25-16, 27-25, 35-33

Α.Ε.Κ. (Άκης Χατζηαντωνίου): Παύλου, Πετσιάς, Ράμος, Πιέπερ, Ντόντης, Θεοδόσης / Αχιλλεόπουλος (λ), Μουσικάς (λ), Καπίρης, Μάντζιος, Καβαρινός, Χαλίλης, Τσαρούχας.

Γ.Σ. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Χαράλαμπος Μάμας): Σαλωνίτης, Κάλφας, Χατζηνικολάου, Κωνσταντινίδης, Μακράκης / Καφούρος (λ), Φύτρος.