«Διπλό» με ανατροπή για την ΑΕΚ- Νίκησε με 3-1 σετ τις Αμαζόνες στη Νέα Ερυθραία

Η ΑΕΚ πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο και παρέμεινε σε τροχιά πλέι οφ

Ένα πολύ σημαντικό τρίποντο πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που επικράτησε με 3-1 σετ των Αμαζόνων στη Νέα Ερυθραία για την 12η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών.

Η «Ένωση» παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ αντέδρασε σωστά και πήρε τη νίκη που χρειαζόταν πριν από το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Η ΑΕΚ βρίσκεται μόνη στην 5η θέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς, δύο πίσω από τον προσεχή της αντίπαλο και έχει την ευκαιρία κόντρα στους «ερυθρόλευκους» να μπει δυναμικά σε τροχιά πλέι οφ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά το πρώτο σετ και με ένα γρήγορο 0-3 φάνηκε να ελέγχει από νωρίς το παιχνίδι. Η ομάδα των Αμαζόνων προσπαθούσε να πιέσει και το μόνο που κατάφερνε ήταν απλά να μειώσει. Οι γηπεδούχοι μετά από δύο τάιμ άουτ που πήραν, κατάφεραν να προσπεράσουν την ΑΕΚ(19-18), που στο τέλος φάνηκε να μην έχει καθαρό μυαλό και έχασε το σετ με 25-20.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ θέλησε να δείξει πως έχει αφήσει πίσω το μπλακ άουτ που έπαθε στο τέλος του πρώτου σετ, ενώ η γηπεδούχος ομάδα έδειξε πως θέλει να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό. Αυτή τη φορά η ΑΕΚ με καθαρό μυαλό, ξέροντας πως δεν έχει περιθώρια για νέα λάθη, πάτησε το γκάζι όταν το σκορ ήταν 8-8. Κάπου εκεί οι «Κιτρινόμαυρες» απέκτησαν διαφορά ασφαλείας(11-15, 13-21) και πήραν το σετ με 15-25.

Με στόχο να συνεχίσει το σετ από εκεί που τελείωσε το προηγούμενο, ξεκίνησε η ΑΕΚ το τρίτο μέρος του παιχνιδιού. Η «Ένωση» δεν άφησε την ομάδα των Αμαζόνων να διεκδικήσει κάτι, έχοντας το πάνω χέρι στο σετ. Με πολύ δυνατά χτυπήματα της Βάντερ και της Μπράουν σε καθοριστικά σημεία, κατάφερε να έχει μια διαφορά ασφαλείας(12-16), με την γηπεδούχο ομάδα να μειώνει, χωρίς όμως να μπορεί να πάρει κεφάλι στο σκορ. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι το τέλος και η ΑΕΚ πήρε το σετ με 21-25.

Να τελειώσει το παιχνίδι ήθελε η ΑΕΚ ξεκινώντας το τέταρτο σετ, με τις «Κιτρινόμαυρες» να μην αφήνουν κανένα περιθώριο στην ομάδα των Αμαζόνων, αποκτώντας προβάδισμα στο σκορ από την αρχή. Η ΑΕΚ με πολύ καλή ομαδική εμφάνιση, κλείδωσε την επίθεση των γηπεδούχων και πήρε άνετα το σετ με 13-25.

Τα σετ: 1-3 (25-20, 15-25, 21-25, 13-25) σε 89′.

*Οι πόντοι των Αμαζόνων  προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Κώστας Γκούντας): Αρβανιτοπούλου 2 (0/4 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Σάντος 24 (22/41 επ., 2 μπλοκ), Γουάτκινς 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (8/29 επ., 47% υπ. – 29% άριστες), Κασδοβασίλη 1 (1/6 επ.), Γκρέκα 5 (5/18 επ., 36% υπ. – 17% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 58% υπ. – 33% άριστες), Παγώνη (λ), Βυθούλκα 1 (0/1 επ., 1 άσσο), Κουρλάμπα, Κορρέ 2 (2/3 επ.), Μαστοράκη 4 (2/3 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ).

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 6 (5/16 επ., 1 άσσο, 70% υπ. – 33% άριστες), Λίντσεϊ 14 (12/32 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Βεργίδου 5 (2/5 επ., 3 άσσοι), Τέρελ 14 (13/31 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Μπράουν 20 (15/24 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 80% υπ.-53% άριστες), Μπελιά (λ), Διώτη, Γκουντιμένκο 1 (1/1 επ.).