Προκριματικά Μουντιάλ: Σπουδαία νίκη για Φινλανδία (1-3) μέσα στη Βοσνία

Η Βοσνία Ερζεγοβίνη υποδέχθηκε τη Φινλανδία στον αγώνα που άνοιξε το σημερινό πρόγραμμα των προκριματικών του Μουντιάλ, με τους Σκανδιναβούς να παίρνουν σημαντική νίκη με 3-1. Εκτός μάχης για την πρόκριση οι γηπεδούχοι.

Οι Φινλανδοί προηγήθηκαν με τον Φορς στο 29ο λεπτό, ενώ τέσσερα λεπτά νωρίτερα ο Πούκι αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Στο 37ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ραϊτάλα. Ο Ρόμπιν Λουντ σκόραρε στο 51ο λεπτό του αγώνα για το 2-0 ενώ οι Βόσνιοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Μέναλο στο 69ο λεπτό.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Ο’Σόνεσι με προβολή στο 73ο λεπτό μετά από φάουλ του Λουντ.