Βελτιωμένη η ΑΕΚ, με φοβερό και τρομερό Γκρίφιν νίκησε (86-67) το Λαύριο!

Απιαστος ο Γκρίφιν οδήγησε την ΑΕΚ σε καλή εμφάνιση και νίκη επί του Λαυρίου και την 3η θέση στο Σούπερ Καπ

Η ΑΕΚ κέρδισε εύκολα το Λαύριο με 67-86 δείχνοντας εμφανώς καλύτερο πρόσωπο σε ένα διαδικαστικό ματς χωρίς πίεση.

Η Ένωση είχε βελτιωμένη αμυντική λειτουργία, όλοι οι παίκτες προσέφεραν και στις 2 μεριές του παρκέ και έτσι πήρε διαφορά από το ημίχρονο και την κράτησε στον υπόλοιπο αγώνα. Καλύτεροι παίκτες για την ΑΕΚ ήταν οι Κολόμ Φλιώνης και Πετρόπουλος που έδωσαν λύσεις, ενώ ο Γκρίφιν ήταν ο MVP της αναμέτρησης σκοράροντας 22 πόντους. Αξιοσημείωτο για τους «κιτρινόμαυρους» ότι έξω από τα 6,75 είχαν 13/29 (44%).

H AEK ξεκίνησε τον αγώνα με τους Κολόμ, Χάρις, Βαουλέτ, Φιλιππάκο και Γκρίφιν, ενώ ο κόουτς Σερέλης παρέταξε τους Λιούις, Κάρτερ, Μουράτος, Αμινού και Κακλαμανάκη. Με τρίποντο του Κολόμ, ξεκίνησε το ματς με τον Κάρτερ να σκοράρει από τις βολές (6-5). O Φιλιππάκος ξεκίνησε καλά με 4 πόντους και μαζί με τον Γκρίφιν σκόραραν μέσα στο καλάθι (10-15). Η Ένωση κατάφερε να βγάλει στοπ στην άμυνα και έτσι μπόρεσε να τρέξει στον αιφνιδιασμό και να σκοράρει εύκολους πόντους (15-19). Ο Γκρίφιν συνέχισε να σκοράρει και από το τρίποντο με την ΑΕΚ να παίρνει πρώτη φορά διαφορά 8 πόντων (17-25). Με καλάθι του Φλιώνη στο τέλος του δεκαλέπτου η ΑΕΚ πήρε 10 πόντους διαφορά (17-27).

Με 2 τρίποντα ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο από Φλιώνη και Σμιθ με την ΑΕΚ που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού (22-30). Με 2/2 τρίποντα του Πετρόπουλου μετά από καλές άμυνες, η ΑΕΚ ξέφυγε με 14 πόντους (22-36). Μπήκε στο παιχνίδι και ο Ανγκόλα που πέτυχε 4 πόντους με την ΑΕΚ να απομακρύνεται στο σκορ από το Λαύριο (24-40). Ο Στέφανος Δέδας άνοιξε αρκετά το ροτέισον και έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες δοκιμάζοντας πράγματα και πήρε 12 πόντους από τον Πετρόπουλο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με μεγάλη διαφορά (28-50). Σημαντική ήταν η συνεισφορά του Βαουλέτ στο πρώτο ημίχρονο αφού εκτός από τους 7 πόντους που είχε πετύχει, αμυντικά είχε κλειδώσει πρώτα τον Κάρτερ και μετά τον Σμιθ.

Το Λαύριο μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με διάθεση να παίξει πιο επιθετικά στην άμυνα και με ένα γρήγορο 6-0 μείωσε την διαφορά για να σταματήσει το σερί ο Βαουλέτ με τον Γκρίφιν με 2 τρίποντα (36-56). Παρά την πίεση του Λαυρίου η ΑΕΚ διατηρούσε την διαφορά σε υψηλά επίπεδα με τον Κολόμ να σκοράρει (42-60). Με ένα τρίποντο του Γέλοβατς έκλεισε το δεκάλεπτο στους 21 πόντους διαφορά (48-69) με την ΑΕΚ να έχει μια σοβαρή εικόνα.

Διαδικαστικό το τελευταίο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα από το Λαύριο με τον Γκρίφιν να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε από το τρίποντο (54-72). Οι δύο ομάδες χαλάρωσαν αρκετά προς το τέλος της αναμέτρησης με αποτέλεσμα το Λαύριο να μειώσει την διαφορά (64-77). Με 3 βολές του Γκρίφιν και ένα τρίποντο του Κολόμ η διαφορά επανήλθε σε υψηλά επίπεδα (67-83). Με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα και φάουλ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση (67-86).

Λαύριο-ΑΕΚ 67-86

Δεκάλεπτα: 17-27, 28-50, 48-69, 67-86.

Λαύριο (Σερέλης): Λιούις 5, Κάρτερ 12, Μουράτος 10, Αμίνου 7, Κακλαμανάκης 9, Μπλερ, Νικολαίδης 3, Σμιθ 10, Πιλάβιος 2, Περσίδης 3, Γερομιχαλός 1, Βουλγαρόπουλος 5.

AEK( Δέδας): Κολόμ 16 , Σαξιόνης, Μπόγρης , Χάρις , Φλιώνης 8, Πετρόπουλος 12, Ανγκόλα 6, Φιλιππάκος 4, Γέλοβατς 5, Γκρίφιν 22, Μαυροειδής, Βαουλέτ 13.