Πρώτη «φιλική» ήττα (80-79) της ΑΕΚ στις λεπτομέρειες από την Μπαχτσεσεχίρ

Η ΑΕΚ έχασε από την τουρκική ομάδα στο πρώτο φιλικό της στην Κωνσταντινούπολη

Η πρώτη ήττα για την ΑΕΚ στα φιλικά προετοιμασίας της, ήρθε απέναντι στην Μπαχτσεσεχίρ με σκορ 80-79.

Η Ένωση ξεκίνησε με βασική πεντάδα τους Κολόμ, Χάρις, Βαουλέτ, Γκρίφιν και Μπόγρη. Μετά από ένα δεκάλεπτο που βρισκόταν πίσω στο σκορ (22-17), κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να προηγηθεί στο ημίχρονο με 39-43.

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου όμως, με ένα σερί 16-2 η Τουρκική ομάδα πέρασε μπροστά με 10 πόντους (55-45) στο 25ο λεπτό, με την ΑΕΚ να μειώνει στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 67-61.

Με ένα ξέσπασμα στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου η ΑΕΚ γύρισε το ματς και ξαναπέρασε μπροστά με 67-70 στο 35 όμως στο τέλος έχασε τελικά με ένα πόντο (80-79).

Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Κολόμ και Γκρίφιν με 17 πόντους έκαστος ενώ δεν αγωνίστηκαν οι Παππάς, Σαξιώνης, Καρλής και Μαυροειδής.

Μπαχτσεσεχίρ-ΑΕΚ 80-79

Δεκάλεπτα: 22-17, 39-43, 67-61, 80-79

Mπαχτσεσεχίρ: (Ερνάκ): Μπεντίλ 20 (3), Τζόουνς 1, Χολ 6, Όζμιζρακ 13 (1), Σμιθ 13 (3), Σαβάς 5, Γιλμάζ 11 (3), Γουίλιαμς 11.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 17 (3), Μπόγρης 4, Χάρις 2, Φλιώνης 4, Πετρόπουλος 4, Ανγκόλα 15 (3), Γέλοβατς 9 (2), Γκρίφιν 17 (3), Βαουλέτ 7 (1).

Επόμενο ματς: 10/09 (19:15): Νταρουσάφακα – ΑΕΚ (Volkswagen Arena)

Mega Deal* Γνωριμίας στην Betsson, διαλέγεις το δώρο* που σου ταιριάζει! *Όροι & Προϋπ. 21+ | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ