Ολυμπιακοί Αγώνες: Πρεμιέρα με το δεξί για την Ισπανία (88-77) απέναντι στην Ιαπωνία (VIDEO)

Νίκη στην πρεμιέρα τους οι Ισπανοί

Η Ισπανία ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο ολυμπιακό τουρνουά του μπάσκετ, καθώς επικράτησε με 88-77 της Ιαπωνίας.

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο πήρε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και με κορυφαίο τον Ρούμπιο με 20 πόντους επικράτησε των αξιόμαχων Ιαπώνων.

Από τους Ιάπωνες, ξεχώρισαν οι Ρούι Χατσιμούρα και Γιούτα Γουατανάμπε με 20π. και 19π. αντίστοιχα.

Περίπου 15 λεπτά άντεξαν οι οικοδεσπότες στο ματς, με το σκορ να ήταν σε εκείνο το σημείο στην ισοπαλία (26-26). Έκτοτε, η «φούρια «ρόχα» πάτησε το… γκάζι και έτρεξε ένα 19-0 για να πάει τελικά στα αποδυτήρια με το +20 (28-48).

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μείνουν στο παιχνίδι μέσα από την επίθεσή τους, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο -13 (56-69). Στο ίδιο μοτίβο κύλησε η αναμέτρηση και στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά από την άλλη οι Ίβηρες διατηρούσαν τον έλεγχο και έτσι έφτασαν στο ροζ φύλλο με το τελικό 77-88.