Europa League: Τροπαιούχος στα πέναλτι η Βιγιαρεάλ (VIDEO)

Μετά από έναν τελικό-θρίλερ

Γεμάτος συγκινήσεις ήταν ο τελικός του Europa League, με τη Βιγιαρεάλ να κατακτάει το τρόπαιο απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στη διαδικασία των πέναλτι.

Οι Ισπανοί προηγήθηκαν στο 29ο λεπτό με τέρμα του Ζεράρ Μορένο, με ένα γκολ που ήρθε κόντρα στην εικόνα της αναμέτρησης μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Στο 55ο λεπτό, ο Καβάνι εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρούλι για το 1-1.

Το αποτέλεσμα παρέμεινε ίδιο μέχρι τη λήξη με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση, όπου σε 30 λεπτά αγώνα, δεν άλλαξε κάτι.

Στην διαδικασία των πέναλτι και μετά από 21 σερί εύστοχες εκτελέσεις από τις δυο ομάδες, ο Ντε Χέα αστόχησε και η Βιγιαρεάλ κατέκτησε το τρόπαιο.