Πρώτη ήττα για την ΑΕΚ

Εικόνες από το ΑΕΚ-ΖΑΟΝ

Το νικηφόρο σερί της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα σταμάτησε σήμερα στη Νέα Φιλαδέλφεια με την γυναικεία ομάδα βόλεϊ να γνωρίζει την ήττα με 3-2 σετ από τον ΖΑΟΝ για την 5η αγωνιστική. Ένα παιχνίδι που είχε δύο όψεις για το “κιτρινόμαυρο” τμήμα που έδειχνε να κρατάει στα χέρια της τη νίκη αλλά τα πολλά εύκολα λάθη και τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της, είχαν ως αποτέλεσμα να “χαρίσει” δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για άνοδο στα μεγάλα σαλόνια.

Ο ΖΑΟΝ αιφνιδίασε την ΑΕΚ στο πρώτο σετ εκμεταλλευόμενος στο έπακρο το αποτελεσματικό μπλοκ του αλλά και τα λάθη της “Ένωσης” στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν γρήγορα κεφάλι στο σκορ και “κλείδωσαν” τη νίκη με 25-13. Το σετ αυτό αφύπνισε τις “κιτρινόμαυρες” που μπήκαν πιο συγκεντρωμένες στο δεύτερο σετ, βελτίωσαν σημαντικά το μπλοκ τους και έχοντας αποτελεσματικότητα στην επίθεση πήραν τη νίκη με 25-20 και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ. Το τρίτο η ομάδα του Γιώργου Σαμαρά ήταν καταιγιστική και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους αντιπάλους. Το 25-15 έδωσε στην ΑΕΚ το προβάδισμα στα σετ με 2-1. Το τέταρτο σετ εξελίχτηκε σε ντέρμπι με τον ΖΑΟΝ να προηγείται στο σκορ και την “Ένωση” να ακολουθεί. Οι “κιτρινόμαυρες” ψαλίδισαν την διαφορά ωστόσο δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή γνωρίζοντας την ήττα με 23-25 που έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ όπου ο ΖΑΟΝ νίκησε με 10-15.

Τα σετ: 13-25, 25-20, 25-15, 23-25, 10-15

ΑΕΚ (Σαμαράς): Χρυσομάλλη, Ζίγκα, Μπίσκου, Οικονομίδου, Μαλουσάρη, Γκρέκα / Λύρα (λ), Αντωνιάδη, Ματιάδη.

ΖΑΟΝ (Λιώσης): Ράγκου, Γιώτα, Κατσαντώνη, Φακοπουλίδου, Καπέλου, Καρακάση / Κερασιώτου (λ), Καραμαούνα, Μπαφατάκη, Διασάκου.