Η Οικονομίδου οδήγησε την ΑΕΚ στην ανατροπή

Νικήτρια αλλά με απώλειες έφυγε από τα Βριλήσσια η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ. Για δεύτερο σερί παιχνίδι η “Ένωση” βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ και όταν σοβαρεύτηκε έκανε τελικά την ολική ανατροπή κερδίζοντας με 3-2 σετ το παιχνίδι για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το παιχνίδι είχε πολλά νεύρα με την ΑΕΚ να έχει έντονα παράπονα από την διαιτησία, η οποία όπως αναφέρουν έκανε τραγικά λάθη σε πολλά σημεία του αγώνα. Μάλιστα στο τελευταίο που ήταν και το καθοριστικό οι άνθρωποι του “Δικεφάλου” παραπονέθηκαν έντονα με αποτέλεσμα να αποβληθεί τόσο ο προπονητής, Γιώργος Σαμαράς όσο και ο έφορος, Νίκος Παναγιωτίδης. Στο αγωνιστικό κομμάτι, κορυφαία για μια ακόμη φορά η Μαρία Οικονομίδου η οποία έδειχνε να παλεύει μόνη της σε πολλά σημεία του αγώνα. Η αρχηγός παρά τον τραυματισμό της, τα έδωσε όλα οδηγώντας την ομάδα στη νίκη. Μαχητικές οι Ζίγκα, Χρυσομάλλη και Μπέλια που βοήθησαν την ομάδα να φτάσει στην ανατροπή με τις υπόλοιπες αθλήτριες να κινούνται κάτω του μετρίου. Πάντως για μια ακόμη φορά η ΑΕΚ προβλημάτισε με την εμφάνιση της στα δύο πρώτα σετ καθώς για ομάδα που κάνει πρωταθλητισμό έχει κάνει πολλούς βαθμούς “δώρο” στους αντιπάλους της.

Η γηπεδούχος ομάδα πήρε τα δύο πρώτα σετ σχετικά εύκολα και στο τρίτο η ΑΕΚ αφυπνίστηκε κερδίζοντας με 25-16. Πιο εύκολα ήρθε η νίκη στο τέταρτο με 25-12 ενώ στο τάι μπρέικ δόθηκε μάχη. Με τις δύο ομάδες να έχουν πολλές εκατέρωθεν ευκαιρίες να τελειώσουν το ματς η ΑΕΚ ήταν αυτή που πήρε τελικά τη νίκη με 22-20.

Τα σετ: 25-19, 25-20, 16-25, 12-25, 20-22

ΦΟ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Μπουτσουρής):  Ζαμπάτη, Γιαννέλου, Έρωτα, Μικρουδάκη, Σαντέ, Ντονά / Μαθιουδάκη (λ), Κάβουρα, Παπασταύρου.

ΑΕΚ (Σαμαράς): Μαλουσάρη, Χρυσομάλλη, Οικονομίδου, Γκρέκα, Ζίγκα, Μπίσκου / Μπελιά (λ), Αντωνιάδη, Βάθη.