Επιθετικά πετάει... φωτιές, αμυντικά θέλει δουλειά η ΑΕΚ

Επιθετικά η ΑΕΚ δείχνει από τα πρώτα φιλικά της πως έχει τον τρόπο να παίξει σε υψηλό ρυθμό και να προσφέρει θέαμα. Αυτό που δείχνει, όμως, παράλληλα με την καλή εικόνα στην επίθεση, είναι πως ακόμα έχει θέματα στην άμυνα. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου με δικά της λάθη έκανε… ντέρμπι το παιχνίδι με την Μπραουνσβάιγκ, όμως δεν… κάηκε, παίρνοντας τη νίκη με 100-97.

Η Ένωση είχε σε πολύ καλή κατάσταση, για μία ακόμα φορά, τους Μπάρλοου (25 με 4 τριπ), Λαρεντζάκη (19 πόντοι) και Μαυροειδή (15 πόντοι), με τον Δημήτρη Μωραϊτη να είναι η… αποκάλυψη του αγώνα. Ο νεαρός γκαρντ «άρπαξε» την ευκαιρία και με 13 πόντους (και 3 τρίποντα) ήταν ο παίκτης-κλειδί της ομάδας του.

Η ΑΕΚ άρχισε το παιχνίδι με διάθεση να επιβάλει τον ρυθμό της στο παρκέ. Στα πρώτα λεπτά το κατάφερε, με τους Τσαλμπούρη και Λαρεντζάκη να δίνουν λύσεις (11-7, 4′). Η κατάσταση έγινε ακόμα καλύτερη, με τον Κέλσεϊ Μπάρλοου να φωνάζει παρών (19-12, 6′). Οι Γερμανοί πίεσαν στην άμυνα και κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά (19-17, 7′). Η ΑΕΚ δυσκολευόταν να βρει λύσεις επιθετικά και η Μπραουνσβάιγκ το εκμεταλλεύτηκε, με τον Μπράντλεϊ να την βάζει μπροστά στο σκορ με 21-22 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάαλεπτο η ΑΕΚ άλλαξε την εικόνα της προς το καλύτερο. Σάκαοτα και Μπάρλοου ανέλααβαν δράση και το προβάδισμα πέρασαε σε κιτρινόμαυρα χέρια (35-31, 15′). Η άμυνα έδινε λύσεις και ααυτό βοήθησε ώστε να αυξηθεί η διααφορά, με μπροστάρη τον Μπάρλοου (44-33, 18′). Ο ρυθμός παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα ως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, για το 47-36.

Ο ρυθμός παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ είχε τον πλήρη έλεγχο και εμ τους Μωραϊτη και Μπάρλοου να φωνάζουν παρών στην επίθεση, η διαφορά έφτασε ως και τους 20 πόντους (59-39, 24′). Ο τραυματισμός του Ξανθόπουου έβγαλε την ΑΕΚ εκτός ρυθμού, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Γερμανοί. Σταδιακά η διαφορά μειώθηκε και το δεκάλεπτο έκλεισε με την ΑΕΚ να προηγείται με 74-64.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Γερμανοί πλησίαζαν όσο κυλούσε το παιχνίδι. Η Ένωση διατηρούσε τον έλεγχο, όμως δικά της λάθη έφεραν την Μπραουνσβάιγκ σε θέση… βολής (92-90, 38′). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταία δευτερόλεπτα. Η ΑΕΚ, όμως κατάφερε να βγάλει την τελευταία άμυνα και να πάρει τη νίκη με 100-97, δείχνοντας, όμως για ένα ακόμα παιχνίδι δύο πρόσωπα.

Θυμηθείτε πώς μετέδωσε το παιχνίδι το enwsi.gr πατώντας εδώ.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 47-36, 74-64, 100-97.
ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 2, Τζέιμς 2, Ξανθόπουλος (6 ασ), Σάκοτα 9 (2), Άτιτς 7 (1), Λαρεντζάκης 19 (2), Μπάρλοου 25 (4), Τσαλμπούρης  8, Μωραϊτης 13 (3), Μαυροειδής 15.
Μπραουνσβάιγκ (Μενζ): Μπράντλει 11 (1), Φίτζι, Λάντσντοουν 10, Γιαβαβίτσιους 17 (2), Κλέπειζ 17 (4), ΆλτεΣβαρτζ 3 (1), Μορς 12, Κονέ 5, Ίθερτον 18, Λάγκερπους 4.