Χωρίς πλέι άουτ η νέα σεζόν

«Καθάρισαν» οι «μάγκες», 30-23 τον Φοίβο

Στις  24 Σεπτεμβρίου θα ανοίξει η «αυλαία» της Handball Premier, η οποία φέτος θα διεξαχθεί με αλλαγές συγκριτικά με πέρυσι.

Πιο συγκεκριμένα φέτος στο πρωτάθλημα δεν θα υπάρχουν πλέι άουτ. Όπως έγινε γνωστό οι ομάδες που στην Α’ φάση του πρωταθλήματος θα τερματίσουν στις θέσεις 1-4 θα προχωρήσουν στην Β’ φάση. Από εκεί και πέρα οι ομάδες που κατέλαβαν τις θέσεις 5-12 μετά το πέρας της Α΄ Φάσης καταλαμβάνουν τις αντίστοιχες θέσεις στην τελική κατάταξη, ενώ οι δύο ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 11 και 12 θα υποβιβαστούν απευθείας στην Α2 ανδρών.

Παράλληλα, άλλη μία  τροποποίηση που έγινε σε σχέση με την περσινή περίοδο αφορά στις ημέρες και ώρες διεξαγωγής των αγώνων είναι την ημέρα Κυριακή, αφού πλέον μπορούν να διεξάγονται αγώνες με ώρα έναρξης έως τις 20:00, εάν η μετακίνηση της φιλοξενούμενης ομάδας είναι μικρότερη των 200 χλμ.

Οι τελικοί αγώνες θα διεξαχθούν τις παρακάτω ημέρες:

1ος τελικός- Παρασκευή

2ος τελικός- Κυριακή

3ος τελικός- Παρασκευή

4ος τελικός- Κυριακή (αν χρειαστεί)

5ος τελικός- Τετάρτη (αν χρειαστεί)

Τέλος, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια των τελικών, θα ακολουθεί μια 10λεπτη παράταση και κατόπιν αν υπάρχει εκ νέου ισοπαλία η διαδικασία των πέναλτι, καταργώντας έτσι τη δεύτερη παράταση.