Επανήλθε στις νίκες η ΑΕΚ, επικράτησε με 3-1 της ΑΕ Κομοτηνής

Τρίποντο-ανάσα για το βόλεϊ της ΑΕΚ, που παρότι βρέθηκε πίσω στα σετ, σοβαρεύτηκε και νίκησε στο Μετς την ουραγό Κομοτηνή

Στις νίκες επέστρεψε το αντρικό βόλεϊ της ΑΕΚ και μάλιστα με… ανατροπή, αφού επιβλήθηκε στο Μετς με 3-1 σετ της ΑΕ Κομοτηνής, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστικής της Volleyleague. Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν… ανάσα, αφού μετά τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα (4 σερί ήττες στο πρωτάθλημα και 6 σε όλες τις διοργανώσεις) πήραν τη νίκη και έφτασαν τους 13 βαθμούς. Σε περίπτωση αντίθετου αποτελέσματος, η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου θα είχε… μπλέξει για τα καλά σε περιπέτειες. Η Κομοτηνή προηγήθηκε με 1-0 σετ, αλλά η Ενωση στη συνέχεια σοβαρεύτηκε και πήρε τον αγώνα.

Η ΑΕΚ μπήκε νωθρά στο πρώτο σετ, με συνέπεια η Κομοτηνή να προηγηθεί με σκορ 8-11. Μάλιστα, στη συνέχεια η διαφορά άνοιξε κι άλλο, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 12-16 και 14-19. Στο σημείο αυτό, οι παίκτες της Ενωσης έδειχναν να… ξυπνάνε και με ένα εντυπωσιακό σερί 7-2, ισοφάρισαν σε 21-21. Η Κομοτηνή ξαναπήρε το προβάδισμα και τελικά κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-23.

Το δεύτερο σετ είχε εντελώς διαφορετική εικόνα, με την ΑΕΚ να παίρνει αμέσως το προβάδισμα και να ξεφεύγει από νωρίς με 3 πόντους (6-3). Η Κομοτηνή κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη και μοναδική φορά, με 9-10, αλλά ως… εκεί. Οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου επέβαλλαν την κυριαρχία τους και με ένα εντυπωσιακό σερί (8-1) βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 21-13. Οι τελευταίοι πόντοι ήταν… διαδικαστικοί με τους «κιτρινόμαυρους» να ισοφαρίζουν, κατακτώντας το 2ο σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα της Κομοτηνής παραδόθηκε… άνευ όρων στην Ενωση, με το τελικό 25-14 να τα λέει όλα! Η ΑΕΚ μπήκε από την αρχή μπροστά στο σκορ και διαρκώς αύξανε τη διαφορά (6-2, 10-5, 20-12). Μάλιστα, αυτή ανέβηκε σε… διψήφια νούμερα με το τελικό +11 να να μιλάει από μόνο του.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, οι παίκτες του Δρίκου μπήκαν… χαλαροί και επέτρεψαν στην Κομοτηνή να πάρει το προβάδισμα μέχρι και με τρεις πόντους (8-11), με την ΑΕΚ ωστόσο να ισοφαρίζει άμεσα σε 11-11. Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα (12-14) και στη συνέχεια το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο. Το σκορ εναλασσόταν, με την Κομοτηνή να μπαίνει για τελευταία φορά μπροστά στο σκορ με 18-19. Η Ενωση «απάντησε» με σερί 5-0 για το 23-19 και το τελικό 25-21 ήταν φυσιολογικό.

Τα σετ: 23-25, 25-18, 25-14, 25-21