Τα ντέρμπι «πληγώνουν» την ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ συνεχίζει να δυσκολεύεται στα σημαντικότερα παιχνίδια

Η ΑΕΚ έχει μπροστά της ένα από τα σημαντικότερα ματς της χρονιάς. Ο λόγος για την αναμέτρηση απόψε (21:00, PAOK TV, LIVE σχολιασμός enwsi.gr) στην Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Οι Θεσσαλονικείς βρίσκονται πλέον τρεις βαθμούς πάνω από την ΑΕΚ και η Ενωση, αν θέλει να συνεχίσει να ονειρεύεται έξοδο στο Champions League και δεύτερη θέση, πρέπει να πάρει το τρίποντο. Ωστόσο, ο Δικέφαλος συνεχίζει να δείχνει πως δυσκολεύεται στα ντέρμπι.

Μπορεί το σερί των ντέρμπι δίχως νίκη να σταμάτησε με την γκολάρα του Αραούχο κόντρα στον Παναθηναϊκό στον β’ γύρο της Super League, αλλά στα πλέι οφ οι παθογένειες της Ενωσης σε τέτοια παιχνίδια κάνουν και πάλι την εμφάνισή τους. Κόντρα στην ομάδα του Πειραιά την Κυριακή, η ΑΕΚ ήταν κακή για ένα ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο ο Καρέρα πέταξε στην μάχη όποιον «πολεμιστή» είχε καθώς οι απουσίες του είχαν δέσει τα χέρια, το πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το πρόβλημα της ΑΕΚ στα ντέρμπι

Στα πλέι οφ, η ΑΕΚ ξεκίνησε με μια μέτρια εμφάνιση με τον Παναθηναϊκό όπου… έσωσε την παρτίδα με το γκολ του Λιβάγια. Ενώ, με τον Ολυμπιακό δεν πλησίασε καν τα στάνταρ απόδοσης που άρμοζαν σε ένα τέτοιο παιχνίδι. Τώρα, με τον ΠΑΟΚ δεν υπάρχουν εναλλακτικές και… άλλοι δρόμοι. Η Ενωση πρέπει να παίξει καλά και πρέπει να νικήσει.

• 28/06/2020 (Πλέι οφ): ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-2

Υπενθυμίζουμε πως η ΑΕΚ πέρασε μια μακρά περίοδο χωρίς νίκη σε ντέρμπι. Στα τελευταία 16 ντέρμπι η ΑΕΚ έχει μόλις μια νίκη και ο Μάσιμο Καρέρα πρέπει να βάλει την Ενωση ξανά στον δρόμο των επιτυχιών. Και το ματς με τον ΠΑΟΚ είναι η κατάλληλη ευκαιρία.