«Προδόθηκε» στις λεπτομέρειες...

Για ακόμα μια φορά η ΑΕΚ έδειξε πως αυτό που «χτίζει» ενόψει της έναρξης των επίσημων υποχρεώσεών της μπορεί να την φτάσει ψηλά. Η Ένωση πραγματοποίησε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο είχε τον έλεγχο, όμως στην επανάληψη έδειξε διαφορετικό πρόσωπο. Σε τέτοιο βαθμό, ώστε η Ουσάκ να ανατρέψει την κατάσταση και να φτάσει στη νίκη με 72-78. Όλα αυτά σε ένα παιχνίδι στο οποίο η Ένωση έχασε πολλά στην τρίτη περίοδο (9-21 επί μέρους σκορ), ενώ δεν βρήκε λύσεις στο μαρκάρισμα των Μάκισιτς, Μονρό και Λύονς, που έκαναν… ζημιές στην «κιτρινόμαυρη» άμυνα. Ξεχώρισε για ένα ακόμα παιχνίδι ο Ντίξον (17 πόντοι), πολύ καλή παρουσία από Μιλόσεβιτς (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Σάκοτα 910 πόντοι.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι της. Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς ήταν ο πρωταγωνιστής της ομάδας του Γιούρι Ζντοβτς, δίνοντας πολλές λύσεις στο επιθετικό κομμάτι (14-10, 6′). Οι παίκτες της Ουσάκ προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς, χάρη στον Ντεμιρέλ, όμως στο σημείο εκείνο φώναξε «παρών« ο Ντούσαν Σάκοτα. Ο αρχηγός με προσωπικές προσπάθειες ανέβασε τη διαφορά για την Βασίλισσα (19-13, 9′). Ο Μάκισιτς μείωσε, προσωρινά, όμως τον τελευταίο λόγο στο πρώτο δεκάλεπτο είχε ο Μάικλ Ντίξον, που με δική του προσπάθεια έγραψε το 21-15, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Μάικλ Ντίξον συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο δεκάλεπτο και χάρη σε δικά του καλάθια η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 6 πόντους (25-19, 12′). Η Ουσάκ, όμως δεν έμεινε εκεί. Αντέδρασε, καθώς βρήκε λύσεις από Μονρό και Μάκισιτς, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (27-27, 16′). Μάλιστα, ο Φρέιμανις φώναξε «παρών» και ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση (30-31, 16′). Η αντίδραση της ΑΕΚ δεν άργησε να έρθει. Η Βασίλισσα είδε τον Κώστα Βασιλειάδη να αναλαμβάνει δράση και με τον Βάσκο μπροστάρη η διαφορά έφτασε στους 7 πόντους (38-31, 19′). Ο Λύονς προσπάθησε να μειώσει, αλλά τον τελευταίο… λόγο στο πρώτο μέρος τον είχε ο Ρόκο Λένι Ούκιτς, που με δικό του καλάθι έγραψε το 40-33 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Αρκετά νευρικές ήταν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Πιο πολύ η ΑΕΚ, όμως, η οποία έβρισκε με δυσκολία σκορ. Διατηρούσε όμως το προβάδισμα χάρη στην καλή άμυνά της (45-43, 23′). Η Ουσάκ ανέβασε την απόδοσή της, όμως, πίεσε στα 4/4 του γηπέδου και κατάφερε να βάλει… δύσκολα στην Βασίλισσα. Συν την ανοχή των διαιτητών σε μαρκαρίσματα στην περιφέρεια. Αυτό έδωσε το δικαίωμα σε Φρέιμανις και Μάκισιτς να ανατρέψουν την κατάσταση (45-49, 27′). Ο Μαυροειδής με δικές του προσπάθειες κρατούσε κοντά στο σκορ την ΑΕΚ (48-49, 28′). Καβάκογλου και Μάκισιτς, όμως, με δικά τους καλάθια ανέβασαν τη διαφορά (48-54, 29′), για να μειώσει με 1/2 βολές ο Μαυροειδής σε 49-54, στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Η Ουσάκ είχε την ψυχολογία με το μέρος της και αυτό την βοήθησε ώστε να διατηρήσει το υπέρ της σκορ, χάρη σε Λύονς και Μονρο (56-61, 33′). Ο Μονρό έδινε λύσεις στους Τούρκους, με την διαφορά να αυξάνεται (58-65, 34′). Ο Ντίξον ανέλαβε δράση για μία ακόμα φορά, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση (63-65, 35′). Στο σημείο εκείνο έκανε την εμφάνισή του και ο Μίλαν Μιλόσεβιτς, που τρίποντο έφερε το παιχνίδι στα ίσια (66-66, 36′). Ο Ντούσαν Σάκοτα μιμήθηκε τον κολλητό του, δίνοντας προβάδισμα στην Βασίλισσα, μετά από ώρα (69-67, 38′). Ο Λύονς, όμως αντέδρασε και η Ουσάκ πήρε εκ νέου τα ηνία του αγώνα (69-74, 39′). Τα τελευταία δευτερόλεπτα δεν έκρυβαν άλλες αλλαγές, με την ΑΕΚ να γνωρίζει την ήττα στο φινάλε, με 72-78, καταλαμβάνοντας εν τέλει την δεύτερη θέση του τουρνουά της Προύσας.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα, όπως τον μετέδωσε το enwsi.gr πατώντας εδώ.

Δεκάλεπτα: 21-15, 40-33, 49-54, 72-78.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 4 (5 ασίστ), Σάκοτα 10, Βασιλειάδης 8, Μιλόσεβιτς 16 (5 ριμπ.), Χαριτόπουλος, Ντίξον 17 (4 ασίστ), Λαρεντζάκης, Όουενς 6 (6 ριμπ.), Μωραΐτης, Μαυροειδής 6 (5 ριμπ.), Σκουλίδας 3, Γουίλιαμς 2.

Ουσάκ (Μπουλκάζ): Καβακλίογλου 2, Τσαντάν 3 (9 ριμπ.), Φρεϊμάνις 7, Λάιονς 23 (8 ασίστ), Σονμέζ, Ντεμιρέλ 8, Κάιρις, ΜακΚίσικ 16, Μονρό 19 (8 ριμπ.).