Ζωντανός ο Πανιώνιος - Χάνει τα play-off ο Ατρόμητος

Ο Πανιώνιος κέρδισε με 1-0 τον Ατρόμητο και συνεχίζει να ελπίζει, αντίθετα η ομάδα του Περιστερίου χάνει σημαντικό έδαφος στην μάχη για τα play-off. Το γκολ το έβαλε ο Σταυρόπουλος.

Ο Πανιώνιος αποφάσισε για πρώτη φορά την φετινή σεζόν να μπει δυνατά από το πρώτο λεπτό. Οι παίκτες του Παπαβασιλείου είχαν ένα τρομερό πεντάλεπτο και δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, αλλά ο Μέγιερι αρχικά και ο Κάχιλα στη συνέχεια αποσώβησαν το γκολ στις κεφαλιές των Εμμανουηλίδη και Αραμπούλι.

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο τέταρτο και συνέχισαν να απειλούν (σουτ του Αραμπούλι που κατέληξε άουτ). Μετά το 20λεπτο ο Ατρόμητος ισορρόπησε το ματς, κράτησε παραπάνω μπάλα και πήρε μέτρα στο γήπεδο χωρίς πάντως να απειλεί, αφού δυσκολευόταν πολύ να φτάσει στην περιοχή του Κότνικ (παρά την αλλαγή πλευρών των Μανούσου – Ενσικουλού) κάνοντας εύκολα το λάθος, με την εικόνα του να είναι κάκιστη αν σκεφτεί κανείς ότι ήθελε το τρίποντο

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου οι Νεοσμυρνιώτες ανέβασαν ξανά ταχύτητα, αλλά τόσο το σουτ του Αραμπούλι, όσο και του Οικονομίδη δεν βρήκαν στόχο με τις τελικές στο ημίχρονο να είναι 6-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε. Ο Πανιώνιος να έχει τον έλεγχο και να προσπαθεί να φτάσει στο γκολ, και τον Ατρόμητο κάκιστο να μην μπορεί να αλλάξει δύο πάσες. Στο 60΄οι γηπεδούχποι είχαν τεράσρτια διπλή ευκαιρία για το 1-0, αλλά ο Μέγιερι και το δοκάρι είπαν όχι στον Σταυρόπουλο, ενώ στην επαναφορά ο Εμμανουηλίδης αστόχησε. Στο επόμενο λεπτό ο Πανιώνιος έφτασε στο γκολ με τον Ρέντζα το οποίο όμως μετά από σχεδόν 10 λεπτά ο Τζοβάρας ακύρωσε.

Τελικά, η ανωτερότητα του Πανιωνίου μετουσιώθηκε σε γκολ στο 76′ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Κιάκου, ο Μανούσος στην προσπάθεια να διώξει έστρωσε στον Σταυρόπουλο ο οποίος με κεφαλιά εκτέλεσε τον Μέγιερι.

Θα περίμενε κανείς πως οι φιλοξενούμενοι θα αντιδρούσαν αλλά με εξαίρεση κάποιες σπασμωδικές  κινήσεις, δεν απείλησε καθόλου την εστία του Κότνικ, με τον Πανιώνιο να είναι αυτός που έχασε την μεγάλη ευκαιρία με τον Εμμανουηλίδη για το 2-0. Το 1-0 δεν άλλαξε με τον Πανιώνιο να πανηγυρίζει μια σπουδαία και δίκαιη νίκη.

Πανιώνιος: Κότνικ, Ρέντζας (88′ Παπαγεωργίου), Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Λυμπεράκης (88′ Σαραμαντάς), Κόρμπος, Κιάκος, Εμμανουηλίδης (90′ +7′ Δούμτσιος), Οικονομίδης, Παπανικολάου, Αραμπούλι

Ατρόμητος: Μέγιερι, Γκάλο, Καχιλα, Στρούγγης, Ταλόσα (46′ Κατράνης), Χαρίσης, Μπουσουλάτζιτς, Μανούσος, Ούμπιδες (58′ Ανδρούτσος), Ενσικουλού (72′ Γιακουμάκης), Βέλλιος