Premier League: Λύτρωση με... επικό αυτογκόλ για τη Λίβερπουλ!

Τεράστια νίκη (2-1) στο φινάλε πήρε η Λίβερπουλ κόντρα στην Τότεναμ στο «Ανφιλντ», με απίστευτο αυτογκόλ!

Η Τότεναμ ισοφάρισε με τον Μόουρα στο 70′ το γκολ του Φιρμίνο από το 16′ και έφερε τους “κόκκινους” στα όριά τους στο μεγάλο ματς της 32ης αγωνιστικης της Premier League, όμως εκείνοι βρήκαν τη λύση στο φινάλε.
Συγκεκριμένα του Αλντερβάιρελντ που έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της Τότεναμ, για να πάρει τη χρυσή νίκη με 2-1 η ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ και να επιστρέψει στην κορυφή με +2 έναντι της Μάντσεστερ Σίτι έχοντας ματς περισσότερο.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την Λίβερπουλ να είναι πολύ καλύτερη από την Τότεναμ (μοναδική φορά που απείλησαν οι Λονδρέζοι ήταν ένα σουτ εκτός περιοχής του Ντέλε Άλι στο 33′ που έφυγε πάνω από το δοκάρι) και να παίρνει δίκαια κεφάλι στο σκορ. Αυτό έγινε στο 16′ στην πρώτη της μεγάλη φάση: ο Ρόμπερτσον έβγαλε συστημένη σέντρα από τα αριστερά και ο Φιρμίνο με σκαστή κεφαλιά νίκησε τον Λορίς για το 1-0.

Με την ασίστ αυτή, ο Σκωτσέζος διεθνής αριστερός μπακ έφτασε μάλιστα τις 9 στη φετινή Premier League και ανέβηκε στην τρίτη θέση ένας ξεχωριστού πίνακα καθώς μόνο οι Άντι Χίντσλιφ (1994-95) και Λέιτον Μπέινς (2010-11) έχουν να επιδείξουν μεγαλύτερο αριθμό ασίστ σε μία σεζόν (11).

Οι Αλεξάντερ-Άρνολντ και Μανέ είχαν ευκαιρίες για δεύτερο γκολ από πλευράς Λίβερπουλ στο πρώτο ημίχρονο όμως αυτό δεν ήρθε και στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε: η Τότεναμ πήρε τα ηνία μέσω της κατοχής και αύξανε σταδιακά την πίεση προς τους γηπεδούχους (επέλεξαν να παίξουν για να υπερασπιστούν το 1-0 χτυπώντας στην κόντρα), με το γκολ να μην αργεί να έρθει.

Στο 65′ δεν τα κατάφερε, με τον Άλισον να αποκρούει αρχικά το σουτ του Κέιν και στη συνέχεια τον Ρόμπερτσον να κόβει σε κόρνερ το σουτ του Έρικσεν, όμως πέντε λεπτά αργότερα ήρθε το 1-1: η μπάλα πέρασε από τα πόδια των Κέιν, Τρίπιερ και Έρικσεν χωρίς να μεσολαβήσει παίκτης της Λίβερπουλ και όταν έφτασε στον Λούκας Μόουρα, ο Βραζιλιάνος εκτέλεσε με πλασέ τον Άλισον.

Στο τελευταίο 20λεπτο, το κοινό στο “Άνφιλντ” παρακολούθησε ένα… ψυχοβγαλτικό παιχνίδι, με αμφότερες τις ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους για το προβάδισμα. Στο 74′ ο Λορίς εκτινάχτηκε για να διώξει σε κόρνερ το φαλτσαριστό σουτ του Αλεξάντερ-Άρνολντ ενώ στο 85′ η Τότεναμ πέταξε στα σκουπίδια τεράστια ευκαιρία για την ολική ανατροπή, με τον Σισοκό να αστοχεί σε ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον Άλισον.

Κάπως έτσι, το ματς οδηγήθηκε στη φάση-θρίλερ του 90λεπτου: σέντρα του Αλεξάντερ-Άρνολντ από τα αριστερά, ο Σαλάχ πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Λορίς απέκρουσε ασθενώς και εν συνεχεία η μπάλα βρήκε στα πόδια του Αλντερβάιρελντ στο ύψος της μικρής περιοχής για να περάσει την τελική γραμμή της εστίας της Τότεναμ!

Η Λίβερπουλ βρήκε στο φινάλε το χρυσό γκολ (στην ιστορία της Premier League έχει πλέον 33 γκολ από το 90ο λεπτό και μετά, με την Άρσεναλ να ακολουθεί στη σχετική λίστα με 25 και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να έχει 22) και συνεχίζει να ονειρεύεται τον τίτλο έχοντας πλέον το +2 από την Μάντσεστερ Σίτι, την ώρα που η Τότεναμ νιώθει καυτή την ανάσα των Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Άρσεναλ και Τσέλσι στη μάχη της εξόδου στο Champions League.