Ολυμπιακός-ΑΕΛ 4-1: «Κλείδωσε» τη νίκη από το ημίχρονο!

O Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στην Λάρισα και νίκησε με 4-1 την ομάδα του Αλέξη Κούγια.

Από νωρίς πήραν το προβάδισμα οι «ερυθρόλευκοι», καθώς μόλις στο 9′ έγινε το 1-0! Με τον Μασούρα να δείχνει ότι έχει αρχίσει να βρίσκεται σε αγωνιστική άνοδο. Συγκεκριμένα, ο Τσιμίκας έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά και ο Μασούρας με πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ.

Δύο λεπτά μετά ήρθε και το 2-0! Ωραία ανάπτυξη των Πειραιωτών, με τον Σουντανί να κάνει την κάθετη μπαλιά στ’ αριστερά για τον Μασούρα. Και ο Έλληνας εξτρέμ μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 2-0 στο ματς.

Επίσης το 3-0 έγινε γρήγορα από τον Ολυμπιακό. Στο 17′ ο Καμαρά έδωσε στον Σουντανί περίπου στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Ο Αλγερινός μεσοεπιθετικός «κουβάλησε» την μπάλα, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στο ματς και να ψάχνει ένα τέταρτο γκολ.Κάτι το οποίο ήρθε στο 36′ με την εκτέλεση πέναλτι του Ελ Αραμπί! Παράβαση την οποία κέρδισε ο ίδιος από τον Μόρα. Έτσι τελείωσε και το πρώτο ημίχρονο, με τους Πειραιώτες να είναι στο 4-0.

Έπεσε ο ρυθμός το εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΛ

Στο δεύτερο ημίχρονο από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός είχε το υπέρ του σκορ με 4-0, δεν θέλησε να… τσιτώσει. Έπεσε ο ρυθμός στο Καραϊσκάκη και αυτό ήταν κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΛ. Μπόρεσε να μειώσει στο σκορ σε 4-1, χάρη στο σουτ του Ουάρντα έξω από τη μεγάλη περιοχή στο 56′. Ο Αιγύπτιος σούταρε με την μπάλα να φεύγει από τα χέρια του Σα και να καταλήγει στα δίχτυα για το τελικό 4-1.

Στη συνέχεια ο Πέδρο Μαρτίνς θέλησε να κάνει δοκιμές, αφού η νίκη είχε τελειώσει για τους Πειραιώτες. Έβαλε τον Μπενζιά στο ματς, όπως και τον Τοροσίδη προκειμένου να περάσει ο έμπειρος μπακ στα δεξιά και να δοκιμάσει τον Γκασπάρ στ’ αριστερά. Η πρώτη φορά που έπαιξε ο Πορτογάλος μπακ στην αριστερή πλευρά, ενώ η φυσική του θέση είναι στα δεξιά.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Γκασπάρ, Μπα, Παπαδόπουλος, Τσιμίκας (81′ Τοροσίδης), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Μασούρας, Σουντανί (74′ Μπενζιά), Ελ Αραμπί (65′ Γκερέρο).

ΑΕΛ (Μ. Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Ουάρντα, Μιλοσάβλιεβιτς, Ζίζιτς, Μόρας (78′ Φιλίποβιτς), Σεσέροβιτς, Μπέρτο, Κάτσε (59′ Μπάλλας), Νούνιτς (70′ Πινακάς), Στάνκοβιτς.