Ντέμης: «Επειδή αγαπώ τον Σάντος, δεν θέλω να ξανάρθει στην Ελλάδα»

Για τον Φερνάντο Σάντος και την Πορτογαλία μίλησε ο Ντέμης Νικολαΐδης. Ο παλαίμαχος άσος της ΑΕΚ και πρώην πρόεδρος της ΠΑΕ ανέφερε στον SPORT FM, και ανέλυσε τον προπονητή Σάντος και στην ΑΕΚ τις δύο περιόδους και τώρα, ενώ… πρόβλεψε ότι θα πάει τελικό αν και εντυπωσιασμένος από την Ουαλία.

Αναλυτικά όσα είπε ο Ντέμης:

«Δικαίως αγαπήθηκε ο Σάντος στην Ελλάδα. Οι Ελληνες τον ξέρουν. Στηρίζουμε λίγο Πορτογαλία και λόγω Σάντος. Και στην ΑΕΚ πήγε καλά δύο φορές, και με τον ΠΑΟΚ και με την Εθνική πήγε πολύ καλά. Δεν είμαι αντικειμενικός με τον Σάντος. Τον συμπαθώ και τον εκτιμώ ιδιαίτερα. Δεν είναι περίεργο που δεν κερδίζουν οι ομάδες του Σάντος. Πολλές φορές σκοράρει μετά το 90λεπτο. Εχω δει δύο Πορτογαλίες. Άλλη στον όμιλο και άλλη στο EURO 2016. Ο Σάντος δεν τα αφήνει στην τύχη. Στα νοκ άουτ άλλαξε την φιλοσοφία της ομάδας. προσέχει την άμυνα και ποντάρει στον Ρονάλντο και σε ατομικές ενέργειες άλλων παικτών. Δεν έχει εμπιστοσύνη μάλλον στην άμυνα του.

Είχε πολλές φάσεις στον όμιλο, και τώρα είναι άλλη Πορτογαλία. Πολύ καλύτερη η Πορτογαλία το 2004, αλλά έχασε δύο φορές από εμάς. Και τώρα μπορεί να το πάρει. Είναι δουλειά του Σάντος αυτή η Πορτογαλία. Η αντίπαλη ομάδα έχει πλέον την κατοχή. Μετά τον όμιλο είναι ομάδα Σάντος. Ποντάρει πολλά στην άμυνα, αυτό είναι το σίγουρο. Ο Σάντος δεν κάνει 4-6 παίκτες άμυνα. Θέλει και τους 11. Όταν το μάθουν, τότε παίζει και ποδόσφαιρο. Η ΑΕΚ του Σάντος δεν ήταν αμυντική το 2001. Το 2004 με άλλους παίκτες αναπροσαρμόζεται, με άλλους παίκτες έστησε την ομάδα όπως πρέπει. Έφτιαξε πρώτα την άμυνα τότε.

Βλέπω άλλον Πέπε, δίχως νεύρα τώρα. Λίγοι συμπαθούν τον Πέπε. Τώρα είναι συγκεντρωμένος, είναι έργο Σάντος αυτό. Με την εθνική στο Μουντιάλ με Σάντος έχει κάνει το καλύτερο παιχνίδι της, με την Ακτη Ελεφαντοστού. Τώρα δεν του βγαίνει ο Ρονάλντο. Τον βλέπω στον τελικό τον Σάντος. Η Ουαλία πάντως είναι εντυπωσιακή. Εγώ θα υποστήριζα το Βέλγιο, παίζει επιθετικά και γρήγορα, αλλά οι Ουαλοί με εντυπωσίασαν στο ματς. Ο Ρονάλντο τώρα μπορεί να κάνει ένα σουτ, ένα φάουλ στον ημιτελικό ή στον τελικό και να το πάρει. Λογικό να υπάρχει κοιλιά στους παίκτες. Οι ποδοσφαιριστές παίζουν πολλά ματς, εμείς δεν παίζαμε τόσα πολλά. Είναι λίγο απάνθρωπο, θα πάνε λίγες ημέρες διακοπές και μετά θα πάνε προετοιμασία. Κάποιοι θα κάνουν κοιλιά τη νέα χρονιά.

Ο Σάντος σε πολλά ματς δεν πήγαινε καλά στο πρώτο ημίχρονο. Λέγαμε να περάσει το ημίχρονο. Μπαίναμε μετά στο ημίχρονο, μας έλεγε τι πρέπει να αλλάξει. Βλέπαμε άλλη ομάδα μετά. Ξέραμε στο δεύτερο θα είμαστε διαφορετικοί. Ήταν 100% στο μυαλό μας αυτό. και έτσι γινόταν.

Οσο και να μας αγαπά, είναι Πορτογάλος. Σίγουρα όταν έχει πρόταση από εκεί, θα μείνει εκεί. Είναι ότι καλύτερο για αυτόν. Επειδή τον αγαπώ δεν θέλω να τον ξαναδώ στην Ελλάδα. Ετσι όπως είναι η κατάσταση στο ποδόσφαιρο εδώ, δεν υπάρχει λόγος να γυρίσει. Να γυρίσει όταν γίνουν πιο όμορφα τα πράγματα στο ποδόσφαιρο εδώ. Ο Σάντος έχει πλάνο πάντα και το πιστεύει»