Ανύπαρκτος ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, τον... καθάρισε εύκολα 2-0 ο ΠΑΟ!

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε 2-0 τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και τον γκρέμισε από την κορυφή της βαθμολογίας.

Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ο Μακέντα άνοιξε το σκορ, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε σωστά, αφού η μπάλα χτύπησε στο χέρι του.

Οι «πράσινοι» ωστόσο δεν πτοήθηκαν και στην επανάληψη μπήκαν πολύ δυνατά και μέσα σε επτά λεπτά (49′-56′) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Σκόρερ για την ομάδα του Δώνη οι Μακέντα με πέναλτι και Χατζηγιοβάννη.

Το «τριφύλλι» ήταν καλύτερο σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ με πέναλτι του Μακέντα στο 49’, από ανατροπή του Δώνη από τον Ίνγκασον, με τον Ιταλό να επιστρέφει στα γκολ μετά από δύο ματς, φτάνοντας πλέον οκτώ.

Ενώ ο Χατζηγιοβάνης βρήκε δίχτυα για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, παίρνοντας το «δώρο» του Ίνγκασον και διαμορφώνοντας από το 56ο λεπτό το τελικό σκορ, καθώς οι Θεσσαλονικείς ήθελαν αλλά… δεν μπορούσαν σήμερα, πέραν κάποιων… εξάρσεων λόγω της ποιότητάς τους…

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η μη αποβολή του Γιαννούλη, ενώ δεν υπήρξε καν κάρτα στο 40’, αλλά και ο σωστός μη καταλογισμός του γκολ που πέτυχε ο Μακέντα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, για χέρι με τη χρήση VAR. Όπως βέβαια και η ατμόσφαιρα του Ολυμπιακού σταδίου, με τον κόσμο να θυμίζει κάτι από… τα παλιά!