Μέρες '98 ζουν στην Κροατία, προκρίθηκε στα ημιτελικά!

Μέρες…1998 ζουν στην Κροατία! Το συγκρότημα του Ζλάτκο Ντάλιτς προκρίθηκε μετά από 20 χρόνια στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά τη δραματική πρόκριση επί της Ρωσίας στα πέναλτι! Ο κανονικός αγώνας έληξε 1-1, η παράταση 2-2 και όλα κρίθηκαν από την… άσπρη βούλα, όπου νικητές βγήκαν για ακόμα μια φορά οι Κροάτες (με τον ίδιο τρόπο απέκλεισαν τη Δανία).
Η Ρωσία προηγήθηκε στο 31′ με εντυπωσιακό γκολ του Τσερίσεφ, όμως δεν το… χάρηκε για πολύ, αφού οι Κροάτες ισοφάρισαν εννέα λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Κράμαριτς. Στο δεύτερο μέρος η “Χρβάτσκα” είχε μία φλύαρη κατοχή της μπάλας, αλλά και την καλύτερη στιγμή σε όλον τον αγώνα, όμως είδε το σουτ του Πέρισιτς στο 60′ να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ακινφέεβ. Το παιχνίδι πήγε στην παράταση, με το συγκρότημα του Ντάλιτς να παίρνει για πρώτη φορά προβάδισμα στο 100′ με κεφαλιά του Βίντα. Με το… ίδιο νόμισμα απάντησαν όμως και οι διοργανωτές, αφού η κεφαλιά του Μάριο Φερνάντες στο 115′ έστειλε το ματς στα πέναλτι, με την Κροατία να… χαμογελάει ξανά!
Οι Κροάτες θα αντιμετωπίσουν στα ημιτελικά την Αγγλία την Τετάρτη (11/7).