Ο Καρέρα δεν αφήνει κανέναν... χαλαρό: «Όποιος παίξει για την πάρτη του βγήκε!»

Εικόνες από το ΑΕΚ-ΟΦΗ

Ο Μάσιμο Καρέρα αν και η ΑΕΚ νικούσε 3-0 στο ημίχρονο τον ΟΦΗ, έστειλε το… μήνυμά του προς τους παίκτες, προκειμένου να βρίσκονται συνέχεια με το πόδι πατημένο στο γκάζι και να μην χαλαρώνουν.

Και αυτό είναι δείγμα της φιλοσοφίας και της νοοτροπίας του Ιταλού.

Όταν έληξε το πρώτο ημίχρονο και οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ ήταν στα αποδυτήρια ο Καρέρα δεν ήθελε να χαλαρώσουν. Αν και προηγούνταν με 3-0. Γι’ αυτό και έστειλε το μήνυμά του με τον τρόπο του. «Όποιος παίξει για την πάρτη του, τον εαυτό του και πάει να βάλει γκολ μόνος του να φανεί, βγήκε το επόμενο λεπτό» είπε ο Ιταλός και έδειξε με τον πιο χαρακτηριστικό τρόπο τι εννοούσε και πόσο απαιτητικός είναι.

Ο Καρέρα είναι προπονητής της πειθαρχίας και της σκληρής δουλειάς. Το απέδειξε και πριν το ματς με την προετοιμασία του αλλά κατά τη διάρκεια του. Πάντα ζητά το καλύτερο από τους παίκτες για την ομάδα. Άλλωστε, από την αρχή είχε τονίσει πως οι «κιτρινόμαυροι» πρέπει να έχουν σε όλο το 90λεπτο ένταση στο παιχνίδι τους. Δεν τους επιτρέπει καθόλου να… χαλαρώσουν. Κάπως έτσι η ΑΕΚ έδειξε το καλύτερο φετινό πρόσωπο της στον αγώνα με τον ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ.

Ωστόσο, οι απαιτήσεις δεν σταματούν. Και ανεξαρτήτως αντιπάλου, ο Καρέρα θέλει τη νίκη. Την άλλη αγωνιστική (Κυριακή) η «Ένωση» κοντράρεται με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη. Και ο Ιταλός θέλει τη νίκη, η οποία να συνδυαστεί με καλή εμφάνιση. Ώστε να πάει η ΑΕΚ με την ιδανικότερη ψυχολογία στα ματς Κυπέλλου με τον Αρη και στα πλέι οφ που αρχίζουν την μεθεπόμενη Κυριακή με δύσκολα και απαιτητικά ματς.

Ο Καρέρα δείχνει να έχει βρει το… κουμπί των «κιτρινόμαυρων», ώστε να παίρνει το καλύτερο δυνατό. Και η εξαιρετική τους σχέση αναδεικνύεται ιδανικά στο γήπεδο. Η ΑΕΚ παίρνει αποτελέσματα, βελτιώνεται και οι ποδοσφαιριστές χαίρονται που δουλεύουν και η… δουλειά τους φαίνεται στον αγωνιστικό χώρο