Να επιβάλει ξανά τον δικό της νόμο (VIDEO)

Ο στόχος πολλαπλός. Η νίκη, η καλή εμφάνιση, η απόδειξη στην αλλαγή νοοτροπίας, η βαθμολογική συνέπεια, η επιβεβαίωση της ανωτερότητας. Όλα αυτά και πολλά ακόμα, είναι οι λόγοι που η ΑΕΚ θέλει τη νίκη απόψε στη Νέα Σμύρνη. Η Νέα Σμύρνη ήταν παραδοσιακά βαρόμετρο για την ΑΕΚ. Τα τελευταία χρόνια (και όχι μόνο) όποτε πήρε καλό αποτέλεσμα, είχε και ανάλογα καλή πορεία.

Ξεχωρίζει βέβαια το 2-6 τη σεζόν που η ΑΕΚ τερμάτισε πρώτη, αλλά δεν στέφθηκε πρωταθλήτρια, αφού έχασε τον τίτλο στην ισοβαθμία. Υπάρχει και μια ήττα, το 2-0 στις 2 Δεκεμβρίου του 2000, πέντε μέρες πριν η ΑΕΚ αποκλείσει στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ την Μπάγερ Λεβερκούζεν! Ήταν μάλιστα η πρώτη εκτός έδρας ήττα της ΑΕΚ από τον Πανιώνιο μετά την πρεμιέρα της σεζόν 1988-89 (1-0 στο Καραϊσκάκη) και η πρώτη μετά από 17 χρόνια στη Νέα Σμύρνη!

Η ΑΕΚ, βέβαια, κυριαρχεί στην έδρα του Πανιωνίου. Σε 57 αναμετρήσεις στα 60 χρόνια της Α’ Εθνικής η ΑΕΚ έχει νικήσει 27 φορές, έχει χάσει 14, ενώ τα ισόπαλα αποτελέσματα είναι 15. Η Νέα Σμύρνη δεν ήταν πάντα και η πιο εύκολη έδρα για την ΑΕΚ. Εκτός από το 2-6 του 2002, μόνο οι τεσσάρες του 1964 και του 1965 (2-4 και 0-4 αντίστοιχα) μαρτυρούν εύκολη επικράτηση.

Ήταν άλλωστε η πενταετία κατά την οποία η ΑΕΚ έφευγε πάντα νικήτρια από το γήπεδο του Πανιωνίου. Από το 1964 ως το 1968, η ΑΕΚ κέρδιζε. Πέρασαν τρεις δεκαετίες για να επαναλάβει η ΑΕΚ ανάλογο κατόρθωμα με τις πέντε σερί νίκες από το Δεκέμβριο του 1994 (2-3), έως το 0-2 του Μάη του 2000.

Υπήρξαν όμως και δράματα. Κορυφαίο όλων, αυτό που παίχθηκε ένα απόγευμα του 1960, όταν η ήττα με 3-2 σε έναν «σίγουρο» αγώνα την τελευταία αγωνιστική, ανάγκασε τη …σίγουρη Πρωταθλήτρια ΑΕΚ να χάσει τελικά τον τίτλο στο μπαράζ από τον Παναθηναϊκό. Την  πενταετία 1968-73 ο Πανιώνιος σημείωνε πάντα δύο γκολ και ποτέ δεν έχανε από την ΑΕΚ. Το 1971 μάλιστα, η ΑΕΚ πήγε ως ήδη εστεμμένη Πρωταθλήτρια την τελευταία αγωνιστική στη Νέα Σμύρνη και δεν στενοχωρήθηκε καθόλου που έφερε 2-2, με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να βγει ως 2ος στην Ευρώπη, αφήνοντας απ΄ έξω τον …Παναθηναϊκό του Γουέμπλεϊ.

Αξίζει να πούμε ότι τα γκολ του Πανιωνίου τα είχαν πετύχει δύο άνθρωποι που χρόνια αργότερα θα έβγαιναν πρώτοι σκόρερ με τη φανέλα της ΑΕΚ: ο Γιώργος Δέδες και ο πρωτοεμφανιζόμενος εκείνη τη χρονιά, 17χρονος επιθετικός Θωμάς Μαύρος. Ο Δέδες είχε σημειώσει 5 γκολ για την ομάδα της Νέας Σμύρνης στα ματς Πανιωνίου-ΑΕΚ από το 1962 ως το 1973! Ο μεγάλος Θωμάς Μαύρος σκόραρε ένθεν και ένθεν: δύο γκολ για τον Πανιώνιο (1971 και 1974) και τέσσερα για την ΑΕΚ (1978, 1982, 1983).

Την πενταετία του Μπάρλου (1974-79) οι νίκες της ΑΕΚ στη Νέα Σμύρνη είχαν τη δική τους …σημειολογία. Οι νίκες με 0-2 το 1975 και το 1976 σήμαιναν …δεύτερη θέση. Σκόρερ των τριών από τα συνολικά τέσσερα γκολ, ο Μίμης Παπαϊωάννου που θα τον βρούμε να σκοράρει συνολικά 10 φορές σε αυτά τα ματς από το Δεκέμβριο του 1962 ως τον Οκτώβριο του 1975. Όμως οι νίκες με το «φτωχό» 1-0 το 1978 (Μαύρος) και το 1979 (Νικολούδης) συνδυάζονταν με τίτλο.

Ενδιάμεσα όμως υπήρχε η μεγαλύτερη ήττα όλων των εποχών. Το Φλεβάρη του 1977, με την  ΑΕΚ να ετοιμάζεται για τις μεγάλες μάχες με την ΚΠΡ και να παρουσιάζει τραγικά κενά σε εκείνον τον αγώνα, ο Πανιώνιος βρήκε την ευκαιρία και τη νίκησε με 3-0.

Η επαγγελματική περίοδος ήταν λιγότερο ποιοτική. Είναι χαρακτηριστικό ότι από το 1983 ως το 1992, καμία ομάδα δεν σημείωνε πάνω από ένα γκολ. Η μεγαλύτερη νίκη της ΑΕΚ ήταν το 3-0 του 1990-91.  Τα δύο καλύτερα ματς ήταν αυτά της διετίας 1993-95: στο 2-2 του 1993-94, ο Πανιώνιος ισοφάρισε στο 93’ με φάουλ που κτύπησε ο Πάντιτς και έγινε καραμπόλα στον Σταματή και το 1994-95 η ΑΕΚ νίκησε 3-2 με όλα τα γκολ να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Κετσπάγια, Δημητριάδης και Σαραβάκος ήταν οι σκόρερ της ΑΕΚ. Το 2000 η ΑΕΚ νίκησε 2-0 με τα δύο γκολ του Νικολαϊδη.

Αξίζει ακόμα να θυμηθούμε το γκολ του Ναλιτζή στο 1-1 του 2003 (ο σκόρερ δεν πανηγύρισε, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους χουλιγκάνους του Πανιωνίου να τον αποδοκιμάσουν) και τα δύο γκολ του Γεωργάτου στο 2-2 του 2003-04 (ισοφάρισε δύο φορές). Έξι μέρες νωρίτερα, στο ίδιο γήπεδο, είχε πετύχει επίσης δύο γκολ σε βάρος του (τυπικά φιλοξενούμενου από την ΑΕΚ) Παναθηναϊκού.

ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ-ΑΕΚ ΣΤΗΝ Α’ ΕΘΝΙΚΗ

1959-60                30η          24/7/60                Πανιώνιος-ΑΕΚ 3-2

2’ Θαν. Σαραβάκος, 44’ Μπραουδάκης, 88’ Καρράς – 87’ Νεστορίδης, 90’ Καζαντζίδης

1960-61                20η          5/3/61   Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-1

28’ Θαν. Σαραβάκος, 51’ αυτ. Μαρδίτσης – 20’ Σοφιανίδης

1961-62                3η            24/9/61                Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-1

20’ Σοφιανίδης

1962-63                10η          2/12/62                Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-1

40’ Δέδες, 59’ Γιαννακόπουλος – 72’ Παπαϊωάννου

1963-64                28η          19/4/64                Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-4

29’ Δέδες, 43’ Θαν. Σαραβάκος – 5’, 30’ Κ. Παπαγεωργίου, 15’, 71’ Παπαϊωάννου

1964-65                29η          19/6/65                Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-4

10’ Παπαγεωργίου, 23’ Παπαϊωάννου, 25’, 81’ Πομώνης

1965-66                8η            16/1/66                Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-1

52’ Παπαϊωάννου

1966-67                3η            16/11/66              Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-1

4’ Νικολαϊδης

1967-68                1η            7/10/67                Πανιώνιος-ΑΕΚ 1-2

16’ Θαν. Ιντζόγλου – 18 Παπαϊωάννου, 87’ Σταματιάδης

1968-69                27η          30/3/69                Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-0

37’ Δέδες, 57’ Ιντζόγλου

1969-70                18η          1/2/70   Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-2

26’ Ιντζόγλου, 80’ Παπασίκας – 3’ Βεντούρης, 52’ Παπαϊωάννου

1970-71                34η          27/6/71                Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-2

22’ Μαύρος, 60’ Δέδες – 15’ Καραφέσκος, 23’ Παπαϊωάννου

1971-72                34η          11/6/72                Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-1

30’ Θαν. Ιντζόγλου, 52’ Παναγιωτίδης – 58’ Νικολάου

1972-73                21η          4/3/73   Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-1

45’ αυτ. Τόσκας, 60’ Δέδες – 18’ Ψιμόγιαννος

1973-74                24η          31/3/74                Πανιώνιος-ΑΕΚ 1-1

59’ Μαύρος – 44’ Τσάμης

1974-75                1η            29/9/74                Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-2

84’. 90’ Παπαϊωάννου

1975-76                2η            19/10/75              Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-2

9’ Αρδίζογλου, 88’ Παπαϊωάννου

1976-77                18η          6/2/77   Πανιώνιος-ΑΕΚ 3-0

11’, 74’ Αναστόπουλος, 69’ Μωραϊτέλης

1977-78                20η          5/2/78   Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-1

77’ Μαύρος

1978-79                5η            14/10/78              Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-1

75’ Νικολούδης

1979-80                25η          16/3/80                Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-0

1980-81                11η          23/11/80              Πανιώνιος-ΑΕΚ 1-1

65’ Μαυρίκης – 45’ Παραπραστανίτης

1981-82                22η          28/2/82                Πανιώνιος-ΑΕΚ 1-2

48’ Μαυρίκης – 23’, 87’ Μαύρος

1982-83                23η          20/3/83                Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-1

24’ Μαύρος

1983-84                21η          19/2/84                Πανιώνιος-ΑΕΚ 1-0

69’ πεν. Ρο. Γεωργιάδης

1984-85                22η          31/3/85                Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-0

1985-86                24η          16/3/86                Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-1

85’ Σάντμπεργκ

1986-87                1η            7/9/86   Πανιώνιος-ΑΕΚ 1-1

79’ Παρέλης – 22’ Π. Δημητριάδης (ερασιτέχνες λόγω απεργίας)

1987-88                9η            29/11/87              Πανιώνιος-ΑΕΚ 1-1

70’ Γιούρισιτς – 85’ Σαββίδης

1988-89                1η            11/9/88                Πανιώνιος-ΑΕΚ 1-0 (Καραϊσκάκη)

22’ Αναστόπουλος

1989-90                24η          11/3/90                Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-1

39’ Χριστοδούλου

1990-91                9η            2/12/90                Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-3

54’ πεν. Καραγκιοζόπουλος, 64’ Μπατίστα, 89’ Πατίκας

1991-92                12η          15/12/91              Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-1

83’ πεν. Καραγκιοζόπουλος

1993-94                13η          29/11/9                Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-2

40’ Φαμέλης, 89’ Πάντιτς – 43’ Σαβέβσκι, 73’ Μπορμπόκης

1994-95                11η          3/12/9   Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-3

52’ Πάντιτς, 80’ Κουρμπανάς – 49’ Κετσπάγια, 57’ Δημητριάδης, 78’ Σαραβάκος

1995-96                34η          29/5/9   Πανιώνιος-ΑΕΚ 1-2

14’ πεν. Σαπουντζής – 27’ Κωστής, 44’ αυτ. Γιαννκούρης

1997-98                26η          14/3/98                Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-1

11’ Μαλαδένης

1998-99                1η            22/8/98                Πανιώνιος-ΑΕΚ 1-3

89’ Ιωαννίδης – 66’ Σαβέβσκι, 71’ Νικολαϊδης, 83’ Κοπιτσής

1999-00                30η          3/5/00   Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-2

22’, 35’ Νικολαϊδης

2000-01                9η            2/12/00                Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-0

27’ πεν. Γκόνιας, 35’ Πρεζέ

2001-02                9η            9/12/01                Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-6

1’ Μάντζιος, 66′ Ιωάννου – 14′ Τσάρτας, 42′ Κωνσταντινίδης, 49′, 78’Ζαγοράκης, 64′ Νικολαϊδης, 88′ Φερούζεμ

2002-03                15η          19/1/03                Πανιώνιος-ΑΕΚ 1-1

6’ Ναλιτζής – 69’ Β. Μάντζιος

2003-04                5η            27/9/03                Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-2

2004-05                18η          13/2/05                Πανιώνιος-ΑΕΚ 1-1

7’ Κιάσσος – 58’ Κατσουράνης

2005-06                8η            29/10/05              Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-2

Λυμπερόπουλος, Σοάρες

2006-07                30η          13/5/07                Πανιώνιος – ΑΕΚ 3-1

7’ Λουρένσο, 69’ Τζεμπούρ, 70’ Ενσαλίβα – 44’ Μαντούκα

2007-08                4η            7/10/07                Πανιώνιος – ΑΕΚ 0-3

11’ Λυμπερόπουλος, 79’ Ριβάλντο (πεν.), 90’ Σέζαρ

2008-09                4η            28/9/08                Πανιώνιος – ΑΕΚ 2-2

26’ Κυργιάκος (αυτ.), 68’ Ντελούρα – 58’ Σκόκο, 90’+ Καφές

2009-10                13η          6/12/09                Πανιώνιος – ΑΕΚ 3-1

20’ Μανιάτης, 79’ Ριέρα, 89’ Μπάλαμπαν – 28’ Λεονάρντο

2010-11                8η            31/10/10              Πανιώνιος – ΑΕΚ 1-0

50’ Ριέρα

2011-12                5η            2/10/11                Πανιώνιος – ΑΕΚ 0-1

90’+ Μανωλάς

2012-13                5η            29/9/12                Πανιώνιος – ΑΕΚ 1-0

16’ Καμπάνταης

2015-16                14η          12/12/16              Πανιώνιος – ΑΕΚ 1-1

37’ Μπουμάλ – 56’ Μπαρμπόσα

2016-17                23η          6/3/17                   Πανιώνιος – ΑΕΚ 1-1

59’ Μασούρας – 38’ Αραούχο

2017-18                9η            29/10/17              Πανιώνιος – ΑΕΚ 0-1

81’ Αραούχο

2018-19 18η          26/1/19                Πανιώνιος – ΑΕΚ 0-2

14’ Μάνταλος, 90’+ Πόνσε