Λάρισα-Βόλος 3-1: Τρεις κόκκινες, δύο πέναλτι και... νίκη για τους «βυσσινί»

Με εννιά για μισή ώρα έπαιζαν οι φιλοξενούμενοι

Σε ένα τρομερό ματς με τρεις κόκκινες, δύο πέναλτι και τέσσερα γκολ, η ΑΕΛ κατάφερε να… λυγίσει τον Βόλο επικρατώντας 3-1 με ανατροπή! Με εννιά από στο τελευταίο μισάωορο ο Βόλος που είχε χάσει πέναλτι στο 0-0, με δέκα τελείωσε το παιχνίδι η ΑΕΛ! Στους 33 βαθμούς πλέον η Λάρισα, στους 30 παρέμεινε ο Βόλος.

Ο αγώνας στο AEL FC Arena ήταν ίσως ο καλύτερος από όλους όσους έχουν γίνει στα φετινά πλέι άουτ. Εκτός από 4 γκολ, είχε δύο πέναλτι, ένα για κάθε ομάδα από τα οποία το ένα ήταν εύστοχο, είχε σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν, γρήγορο ρυθμό, ενώ είχε και τρεις αποβολές. Δύο για τους φιλοξενούμενους που τελείωσαν το ματς με 9 παίκτες και μία για τους γηπεδούχους.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο ημίχρονο. Ένα πρώτο ημίχρονο που προσέφερε πολλές συγκινήσεις. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς πιο επικίνδυνη και μόλις στο 8′ κατάφεραν να κερδίσουν πέναλτι. Ο Μάρκοβιτς ανέτρεψε τον Φερράρι που τσίμπησε την μπάλα με τον Κουτσιαύτη να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Μάντζης δύο λεπτά αργότερα, με τον Κρίστινσον να διώχνει αρχικά και τον Μαξ να αστοχεί από τα δύο μέτρα ανενόχλητος. Τρία λεπτά αργότερα σειρά για να χάσει ευκαιρία για τον Βόλο πήρε ο Τσαούσης που μέσα από την περιοχή αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε.

Η τρίτη όμως ήταν και φαρμακερή για τους Βολιώτες και στο 18′ αφού πρώτα «έκρυψαν» την μπάλα, ο Μαξ βρήκε εξαιρετικά τον Γκουαροτσένα, αυτός βρήκε τον Τσοκάνη που με προβολή άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1. Από εκείνο το σημείο η ΑΕΛ ανέβασε στροφές όμως δεν μπορούσε να βρεθεί με αξιώσεις στην εστία του Μελίσσα και στο 36′ είχαμε την φάση που αρχικά έκρινε πολλά. Συγκεκριμένα ο Γκαζάλ δέχθηκε την πρώτη του κίτρινη ενώ δεν είχε κάνει καν φάουλ. Τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης αστόχησε για λίγο με κεφαλιά και στο 44′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη. Άδικη αποβολή όχι γιατί δεν ήταν η δεύτερη, αλλά γιατί σε καμία περίπτωση δεν ήταν η πρώτη.

Ωστόσο στις καθυστερήσεις είχαμε ίσως την φάση που άλλαξε το ματς. Ο Οικονόμου ενώ είχε πάρει την κάρτα πριν λίγα δευτερόλεπτα, έκανε χαζό πέναλτι βρίσκοντας την μπάλα με το χέρι δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Τόρζε να ισοφαρίσει, ενώ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, φέρνοντας τις δύο ομάδες με 10 παίκτες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ μπήκε ακόμα πιο δυνατά και συνεχώς πίεζε τον αντίπαλό της, με τον Μελίσσα στο 52′ να διώχνει εξαιρετικά το μακρινό σουτ του Σεσέροβιτς. Στο 67′ είχαμε ακόμα ένα λάθος του Κουτσιαύτη, καθώς άφησε τον Βόλο με 9 παίκτες με τραβηγμένη δεύτερη κίτρινη στον Λύρατζη. Παίζοντας με παίκτη παραπάνω οι «βυσσινί» συνέχιζαν να πιέζουν και στο 83′ ο Τόρζε με ένα υπέροχο γκολ κατάφερε να κάνει το 2-1, πετυχαίνοντας και το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Στο 85′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα με το 2-2, αλλά ο Ζίζιτς έκοψε πάνω στην γραμμή το σουτ του Ζοάο και στο 93′ ο Ασούμπρε που πριν δύο λεπτά είχε χάσει μοναδική ευκαιρία, έδωσε εξαιρετική ασίστ στον Ασούμπρε που με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.