Για 25 λεπτά είδαμε την ΑΕΚ που θέλουμε

Παρέλαση για την ΑΕΚ μέσα στην Γαλλία με μια επιβλητική εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Δεν άφησε εξ αρχής τους παίκτες της Ορτέζ να πιστέψουν ότι μπορούν να πάρουν κάτι από αυτό το ματς. Τελικά η κούραση από τα συνεχόμενα ταξίδια αλλά και την ταλαιπωρία των 20 ωρών για να φτάσει η ομάδα στο Πο, την έκανε πιο συγκεντρωμένη και αποφασισμένη για αυτό και κέρδισε εύκολα, ολοκληρώνοντας μια τριάδα πολύ σημαντικών και δύσκολων αγώνων εκτός έδρας.

Τους έκοψε τον αέρα από το ξεκίνημα

Να πω την αλήθεια είχα μια ιδιαίτερη ανησυχία για αυτό τον αγώνα, γνωρίζοντας πόσο κουραστικό είναι σε 6 μέρες να κάνεις 3 ταξίδια με αεροπλάνο. Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι σε αυτό το διάστημα οι παίκτες της ΑΕΚ βρισκόντουσαν περισσότερο σε αεροδρόμια πάρα σε παρκέ. Παρόλα αυτά ο τρόπος που μπήκανε στο 1ο δεκάλεπτο, έδειξε πολύ σοβαρή ψυχολογική προετοιμασία και προσέγγιση του αγώνα. Με βασικό τον Τσάλμερς αλλά και τον Χρυσικόπουλο, η Ένωση μπήκε με ορμή στο γήπεδο και παρέσυρε τους Γάλλους στο παιχνίδι της.

Απέναντι σε τέτοιες ομάδες, το παν είναι να μην τους δώσεις την ευκαιρία να περάσει από το μυαλό τους ότι έχουν την παραμικρή δυνατότητα να διεκδικήσουν το ματς. Η ΑΕΚ δεν το έκανε αυτό ούτε δευτερόλεπτο και με την –για ακόμα μια φορά- ατσάλινη άμυνα της και πλουραλισμό στην επίθεση την ισοπέδωσε τελειώνοντας το 1ο δεκάλεπτο με 11-27. Η δεύτερη πεντάδα παρουσίασε κάποιες αρρυθμίες μέχρι να βρει τα πατήματα της και να επανακτήσει τον ρυθμό, η άμυνα χαλάρωσε λίγο αλλά και πάλι η διαφορά απλά συντηρήθηκε σε επίπεδα άνω των 10 πόντων.

Το καλύτερο που μπόρεσαν να κάνουν οι Γάλλοι, ήταν να μειώσουν στους 9 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο αλλά και πάλι η αντίδραση της ομάδας ήταν σωστή, φτάνοντας την στους 20 και απλά περίμενε να περάσει ο χρόνος για τελειώσει το ματς.

Σε κάθε ματς βλέπεις βελτίωση

Αν κάτι μπορούμε να κρατήσουμε από την εύκολη επικράτηση της Ένωσης είναι ότι ήταν το πρώτο ματς από το ξεκίνημα που έπαιξε τόσο καλό και ποιοτικό μπάσκετ. Αυτό που έβγαλε η ΑΕΚ για 25 περίπου λεπτά ήταν πολύ ωραίο στο μάτι αλλά κυρίως ήταν ισορροπημένο και ορθολογικό. Τι εννοούμε με αυτό ; Η επίθεση της ομάδας από παιχνίδι σε παιχνίδι βλέπεις ότι έχει αισθητή βελτίωση. Εχθές είδαμε πολύ καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, έξτρα πάσες, ωραία πικ εν ρολ, τα τεσσάρια να ποστάρουν και είτε να εκτελούν είτε να δημιουργούν, οι ψηλοί να συμμετέχουν στο παιχνίδι επιθετικά.

Βέβαια αυτό που μου έμεινε προσωπικά από το χθεσινό ματς είναι αυτή η εξαιρετική επίθεση με την μπάλα να περνάει από 4 παίκτες και να δημιουργείται ελεύθερο τρίποντο για τον Λίνο, που σε τέτοιες περιπτώσεις είναι καρμικό ότι θα μπει.

via GIPHY

Κοιτάξτε πόσοι παίκτες μπορούσαν να πάρουν το σουτ αλλά προτίμησαν την πάσα στον διπλανό τους, με την άμυνα να αποσυντονίζεται εντελώς και τελικά ο Λίνος να εκτελέσει ένα σουτ προπόνησης.

Όλα αυτά φυσικά είναι θέμα δουλειάς που αρχίζει και βγαίνει στο γήπεδο και ομορφαίνει το παιχνίδι της ομάδας. Η επίθεση της ΑΕΚ αρχίζει να έχει περισσότερες επιλογές, ο Λάνγκφορντ με την επιστροφή του Ρέι δεν χρειάζεται να κάνει τον σούπερμαν, τα συστήματα αρχίζουν και βγαίνουν ενώ όλο και περισσότεροι παίκτες μπαίνουν στην εξίσωση.

Η ανάσταση(;) του Λίνου και η επιστροφή του Ρέι

Στο μόλις προηγούμενο μπλογκ γράφαμε, ότι δεν μπορεί ο Λίνος να ξέχασε το μπάσκετ και ότι το θέμα του ήταν κυρίως ψυχολογικό αφού έπρεπε να κάνει μια καλή εμφάνιση για να πάρει τα πάνω του. Κάτι σαν και αυτό που έκανε χθες δηλαδή, που εμφανίστηκε ο κανονικός Λίνος που θέλουμε να βλέπουμε. Είναι παίκτης ψυχολογίας και μόλις μπήκε το πρώτο του σουτ, πήρε τρομερή αυτοπεποίθηση και έκανε την καλύτερη του εμφάνιση με την φανέλα της ΑΕΚ.

Είναι μερικές λεπτομέρειες που μπορείς να καταλάβεις πως αισθάνεται ο παίκτης. Μετά το καλό ξεκίνημα που έκανε, φαινόταν ότι ένοιωθε καλά, από εκεί που ήταν φοβικός σε προηγούμενα ματς και κοιτούσε μόνο την πάσα, εχθές έπαιρνε πρωτοβουλίες, ζήτησε την μπάλα και έπαιξε με πλάτη κάνοντας τα γνωστά δεξιά/αριστερά hook του, άνοιξε το γήπεδο με τα τρίποντα του, δημιούργησε (3 ασιστ) και έδειξε τις πραγματικές του δυνατότητες. Το ζήτημα από εδώ και πέρα, είναι να σταθεροποιήσει την απόδοση του σε αυτά τα επίπεδα και να έχει διάρκεια. Έτσι και αλλιώς ο Ματσιούλις είναι ξανά εδώ, βρίσκοντας και αυτός τον καλό του εαυτό, οπότε η ΑΕΚ θα μπορέσει να πάρει από τα τεσσάρια της αυτά που υπολόγιζε στην αρχή της χρονιάς.

Για τον Ρέι προσωπικά, δεν είχα καμιά αμφιβολία ότι θα επιστρέψει κάποια στιγμή στην προ-τραυματισμού απόδοση του προσφέροντας πράγματα στην ομάδα που δεν διαθέτει άλλος. Δεν μιλάω για το σουτ του, γιατί γνωρίζουμε ότι είναι παίκτης του 40% στο τρίποντο και είναι θέμα χρόνου και ρυθμού να μπαίνουν οι εκτελέσεις του. O Αμερικανός είναι αυτό που λέμε παίκτης slasher, δηλαδή αυτός που θα κόψει την άμυνα κάθετα και θα πάει να τελειώσει τη φάση μέχρι το στεφάνι.

via GIPHY

Αυτή την ικανότητα δεν την έχει κανένας άλλος στην περιφέρεια της ΑΕΚ, πλην ίσως του Κουβανού, να μπορεί να ξεπερνάει τον παίκτη του εύκολα χάρις στην έκρηξη του και να τελειώνει βαθιά στην ρακέτα με drive. Εκτός βέβαια από αυτό, μοιράζεται καλύτερα και ο χρόνος με τον Λάνγκφορντ στο 2, αφού ο Αμερικάνος σκόρερ δεν χρειάζεται πλέον να παίζει 35 λεπτά (26 χθες) γνωρίζοντας ότι υπάρχει και δεύτερος πόλος στην επίθεση.

Τα νούμερα του Λάνγκφορντ θα πέσουν αλλά σημασία έχει να είναι πιο φρέσκος κατά την διάρκεια των αγώνων.
Επειδή του έχουμε κάνει αρκετή κριτική έως τώρα, να πούμε ότι και ο Κακλαμανάκης στο 2ο ημίχρονο παρουσιάστηκε βελτιωμένος και έδειξε κάποια από τα στοιχεία που έκανε την ΑΕΚ να τον αποκτήσει. Γρήγορα πόδια στην άμυνα, καλός στο hedge out και παιχνίδι πάνω από την στεφάνη στην επίθεση. Η πίεση της φανέλας δείχνει να τον έχει πλακώσει, αλλά με σταθερά βήματα και δουλειά πιστεύω μπορεί να προσφέρει.

Έχει ακόμα να βελτιώσει

Επειδή όμως έχει φτάσει Δεκέμβριος και πρέπει πλέον να είμαστε πιο αυστηροί στην κριτική μας, πρέπει να πω ότι δεν μου άρεσε καθόλου ότι οι 20 πόντοι στο τέλος έγιναν 12, όπως και πάλι κάποια νεκρά διαστήματα κατά την διάρκεια του αγώνα που ο αντίπαλος έκανε μεγάλα σερί. Σίγουρα η κούραση είναι σοβαρή δικαιολογία αλλά θα πρέπει σιγά σιγά αυτά τα 25 ποιοτικά λεπτά που είδαμε από την ομάδα να αυξάνονται για να μην δίνονται δικαιώματα απέναντι σε καλύτερες ομάδες.

Τσάλμερς…η απόφαση

Δεύτερο καλούτσικο παιχνίδι από τον Μάριο Τσάλμερς, που έπαιξε αρκετή ώρα, σκόραρε 9 πόντους και βοήθησε στην δημιουργία της ομάδας (5 ασιστ) κάνοντας την, πιο ορθολογική στην επίθεση. Το σημαντικό είναι ότι παίζει αρκετά καλή άμυνα στην μπάλα, χρησιμοποιεί σωστά τα χέρια του και δείχνει μεγάλη διάθεση. Το μηνιαίο συμβόλαιο του, ολοκληρώθηκε εχθές και πλέον πρέπει να αποφασίσει η ομάδα αν θα τον κρατήσει μέχρι το τέλος της σεζόν ή θα ψάξει κάτι άλλο. Προσωπικά αν με ρωτάτε, δεν θα τον κρατούσα αλλά ευτυχώς δεν παίρνω εγώ τις αποφάσεις στην ΑΕΚ και πάντα μια απόφαση κρίνεται από αυτόν που θα έρθει σαν αντικαταστάτης. Αν γνωρίζοντας την αγορά πιστεύουν ότι μπορούν να βρουν καλύτερο τότε ας αλλάξει, αν όχι τότε σαν 7ος ξένος είναι μια λύση.

Ο Γολγοθάς της ΑΕΚ με 4 ματς σε 9 μέρες ολοκληρώνεται την Παρασκευή στο ΟΑΚΑ απέναντι στον ουραγό Άρη. Η νίκη της Ένωσης θα σημαίνει ότι σε ένα πολύ δύσκολο πακέτο αγώνων με Προμηθέα, Ανβιλ, ΠΑΟΚ, Ορτέζ, Άρη η ομάδα έκανε το απόλυτο, θα πιστοποιήσει την βελτίωση της και βέβαια θα πάρει τις ανάσες της πριν το πιο κρίσιμο ματς μέχρι σήμερα, απέναντι στην Χαποέλ στο ΟΑΚΑ. Τα καλύτερα έρχονται.