ΑΕΚάρα και στη γη της Επαγγελίας!

Εικόνες από το Χάποελ Ιερουσαλήμ-ΑΕΚ

Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ στο Ισράηλ κόντρα στην Χάπουελ Ιερουσαλήμ!

Η Βασίλισσα συνεχίζοντας το εντυπωσιακό πρόσωπο της φέτος και στην Ευρώπη, νίκησε ένα πολύ δύσκολο ματς με 70-83 απέναντι στην Χάποελ Ιερουσαλήμ, από την οποία είχε ηττηθεί στην Αθήνα στην πρεμιέρα των ομίλων του Basketball Champions League και με ρεκόρ 7-1 πλέον βρίσκεται μόνη στην πρώτη θέση του Γ’ Ομίλου.

Μάλιστα, η «Βασίλισσα» κατάφερε να κερδίσει με μεγαλύτερη διαφορά από ότι είχε χάσει στο ΟΑΚΑ (-4, 75-79) και έτσι σε περίπτωση ισοβαθμίας έχει προβάδισμα.

Κορυφαίος για το σύνολο του Λούκα Μπάνκι ήταν ο Μάλκολμ Γκρίφιν ο οποίος πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση με τον «Δικέφαλο» στο στήθος σημειώνοντας 25 πόντους (8/10δ., 3/4τρ.), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 28:37 λεπτά συμμετοχής. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Βινς Χάντερ (16π., 8 ρ.),  Χάουαρντ Σαντ-Ρος (13π.) και Ντούσαν Σάκοτα (12π., 7ρ.).

Στο πιο σημαντικό ματς της αναμέτρησης για το Basketball Champions League μέχρι στιγμής, η ΑΕΚ βρέθηκε στο Ισραήλ προκειμένου να αντιμετωπίσει την Χάποελ Ιερουσαλήμ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Γ’ Ομίλου. Ο Λούκα Μπάνκι δεν είχε στη διάθεση του τους τραυματίες Χάρη Γιαννόπουλο, Βασίλη Ξανθόπουλο και Βασίλη Καββαδά οι οποίοι έμειναν στην Αθήνα προκειμένου να ακολουθήσουν θεραπευτική αγωγή ενώ στο «Pais Arena», παρατάχθηκε με… 11άδα όπως και στο Αλεξάνδρειο κόντρα στον Άρη.

Το ματς ξεκίνησε… ονειρικά για την «Βασίλισσα» η οποία μπήκε με το «μαχαίρι στα δόντια» για να δείξει πως είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Γενικά το ματς είχε πολύ υψηλό ρυθμό από το ξεκίνημα του αποδεικτικό πως μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Σαντ-Ρος με τρίποντο έγραψε το 8-11, ωστόσο στη συνέχεια, η «Ένωση» πάτησε γκάζι φτάνοντας πολύ γρήγορα στο +10 δια χειρός Σάκοτα (6-16, 3′). Η ξέφρενη εμφάνιση του συνόλου του Λούκα Μπάνκι συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά κάνοντας την διαφορά στο +11 (11-22, 5′), ενώ ακολούθησε η μέγιστη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο στο +16 (11-27, 6′). Η ολοκλήρωση του δεκαλέπτου δεν ήταν ονειρική αφού οι Ισραηλινοί μείωσαν αρκετά και οδηγήθηκαν στο 22-29 με ένα σερί 9-0.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν πήγε όπως ήταν το πρώτο για την ΑΕΚ η οποία δεν έβρισκε τα «εύκολα» καλάθια που είχε στο πρώτο μέρος του αγώνα βλέποντας τους παίκτες του Οντέντ Κάτας να ψαλιδίζουν επικίνδυνα την διαφορά. Μάλιστα, περίπου στα μισά της περιόδου (14′) η Ένωση είχε μόλις 2 πόντους και είχε δεχθεί 9 κάνοντας το σκορ 31-32, ενώ οι γηπεδούχοι έφεραν… τούμπα το ματς λίγο αργότερα (33-32, 15′). Λίγο οι φωνές του Λούκα Μπάνκι, λίγο οι αλλαγές εντός του παρκέ, η «Βασίλισσα» βρήκε τα πατήματα της και μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ με τους Σάκοτα και Χάντερ (38-42), ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον… «καυτό» Μάλκολμ Γκρίφιν να… σπρώχνει τον «Δικέφαλο» (43-48, 20′).

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, η ΑΕΚ προσπάθησε να διατηρήσει τα ηνία της αναμέτρησης και να πάρει… κεφάλι, πάντα με οδηγό τον Γκρίφιν ο οποίος στο 23′ «πυροβόλησε» δύο φορές μεγαλώνοντας την διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό και συγκεκριμένα στο +12 (43-55). Η μεγάλη διαφορά που είχε χτίσει η «κιτρινόμαυρη» αρμάδα του κόουτς Μπάνκι παρέμεινε (51-61) όμως, χάθηκε στα τέλη της περιόδου τελειώνοντας μόλις στο +5 (56-61) ενώ μπορούσε να ήταν πιο… άνετη.

Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και μόλις στο πρώτο λεπτό ισοφάρισε το ματς (61-61, 31′), όμως η ΑΕΚ βρήκε κατάλληλες απαντήσεις και στα μέσα της περιόδου «έτρεξε» ένα επί μέρους σκορ 9-2 που της έδωσε την ανάσα των +7 (63-70, 35′). Λίγο πριν το φινάλε, η «Βασίλισσα» έδειξε την κατάλληλη ψυχραιμία και δεν άφησε να την επηρεάσει το άναρχο παιχνίδι των γηπεδούχων αλλά και τα όποια ξεσπάσματα που είχαν και τελικά πήρε τη νίκη με 70-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 43-48, 56-61, 70-83.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Κάτας): Μπλατ 9 (2/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπράουν 14 (2/6 τρίποντα), Μπάτλερ 1, Φελντέιν 16 (5/13 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Τόμας 13 (6/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Ελιάου 4, Οχαγιόν 3, Όουενς 2, Στάνταμαϊρ 8 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 25 (8/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος, 2 κλεψίματα), Χάντερ 16 (7/12 δίποντα, 2/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα, 4 κοψίματα), Λαρεντζάκης 8 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη),  Ματσιούλις 8 (0/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 8/8 βολές, 7 ριμπάουντ) Σαντ-Ρος 13 (2) Μωραΐτης, Ράταν-Μέις, Ρόμπερσον 1, Σάκοτα 12 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τσαλμπούρης