Η ΑΕΚ πέρασε δύο βαθμούς τον ΠΑΟK και δεν ξανακοιτά πίσω!

Στη 2η θέση και στο +2 από τον ΠΑΟΚ η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ συνέτριψε 4-1 τον Άρη στο «Κλ.Βικελίδης» και εκμεταλλεύτηκε την απώλεια του ΠΑΟΚ, μένοντας μόνη στη 2η θέση της βαθμολογίας και είναι το μεγάλο φαβορί για πάρει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League.

Ο Νέλσον Ολιβέιρα σκόραρε τα δύο πρώτα γκολ, ο Αντρέ Σιμόες το τρίτο και ο Νταμιάν Σιμάνσκι το τέταρτο, με τον Πολωνό να σκοράρει για πρώτη φορά με τη φανέλα της Ένωσης. Ο Άρης είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο πρώτο ημίχρονο με τυχερό γκολ του Γκάμα.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ

Σάββατο 4/7

• ΟΦΗ-ΠΑΟΚ 2-2 (18′ Νέιρα, 43′ Φιγκεϊρέδο – 5′ Μπίσεσβαρ, 76′ Μιχαηλίδης)

Κυριακή 5/7

• Άρης-ΑΕΚ 1-4 (29′ Γκάμα – 24′, 52′ Ολιβέιρα, 62′ Σιμόες, 85′ Σιμάνσκι)

6. ΟΦΗ 36

*Στην ισοβαθμία μετρούν όλα τα ματς μεταξύ των ομάδων (κανονική περίοδο και πλέι οφ)