Σαρωτική ΑΕΚ επικράτησε με 29-21 της Δράμας '86 και πήρε την 4η νίκη

ΦΩΤΟ από το ΠΑΟΚ - ΑΕΚ

paok aek handball Με εξαιρετική εμφάνιση η ΑΕΚ νίκησε την Δράμα στο κλειστό της Πολιτείας με 29-21 συνεχίζοντας έτσι το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα, μετά την ήττα στην πρεμιέρα. Οι φιλοξενούμενοι μη μπορώντας να αντιδράσουν απέναντι στους «κιτρινόμαυρους» του Γιάννη Αρβανίτη γνώρισαν την έκτη σερί ήττα «κολλώντας» στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σαρωτική η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο στρίμωξε την Δράμα και με κύριο πρωταγωνιστή τον Νικολαΐδη, σε συνδυασμό με την εκπληκτική της άμυνα κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 16-12. Η Δράμα δεν μπόρεσε σε όλο το πρώτο ημίχρονο να “δαμάσει” την ένταση και το πάθος των «κιτρινόμαυρων», με αποτέλεσμα να μην  καταφέρει να προηγηθεί στο σκορ. Κυρίως τα λάθη της Ένωσης βοήθησαν την ουραγό του πρωταθλήματος να αυξήσει τα γκολ της. Η πίεση όσο εξελισσόταν το παιχνίδι ήταν εντονότερη για τους παίκτες των φιλοξενουμένων αφού ήθελαν πάση θησία τη νίκη ύστερα από 5 συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα. Ο τεχνικός της ΑΕΚ Γιάννης Αρβανίτης χρησιμοποίησε δύο νέους αθλητές με σκοπό να ξεκουράσει και να δώσει ανάσες σε βασικούς παίκτες.  Στο δεύτερο μέρος η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε αφού η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης χωρίς να αφήσει παράλληλα την Δράμα να πλησιάσει στο σκορ, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 29-21.