Τίποτα δεν τη σταματά

panahaiki-aek-παναχαικη-αεκΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΙΛΗΣ

Αυτή την ΑΕΚ δεν τη σταματά κανείς. Οσο θόρυβο και αν δημιούργησαν, όσα και αν έκανε ο Κούγιας για να κάνει ρινγκ το παιχνίδι, όσα πριμ και αν έταξαν για να γίνει το ματς ροντέο, η Ενωση δεν καταλαβαίνει τίποτα. Πέρασε αέρα και από την Πάτρα, νίκησε με 3-1 την Παναχαϊκή και έβγαλε με απόλυτη επιτυχία το δύσκολο ξεκίνημα. Η αρμάδα του Δέλλα έκανε το 5Χ5 και συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία για τη μεγάλη επιστροφή στη φυσική της θέση.

Η ΑΕΚ μπήκε με τσαμπουκά από το πρώτο λεπτό του ματς της Πάτρας και κατάφερε να πάρει πλεονέκτημα άμεσα. Πριν συμπληρωθεί το δεύτερο λεπτό, η Ενωση κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μπαλού και ο Ντακόλ ευστόχησε από την άσπρη βούλα. Ωστόσο, το γρήγορο προβάδισμα μάλλον επέδρασε αρνητικά στους «κιτρινόμαυρους». Η μεσαία γραμμή οπισθοχώρησε, η μπάλα δεν μπορούσε να διατηρηθεί σε κατοχή της ΑΕΚ και η Παναχαϊκή έβγαινε με ευκολία μπροστά στον Ανέστη. Το πρόβλημα ήταν η μεσαία γραμμή και τα πολλά αβίαστα λάθη στην άμυνα.

Σταδιακά, η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς και ειδικά μετά το 25’ κυριάρχησε μέσα στο γήπεδο. Άρχισε να πιέζει ψηλά, να εκμαιεύει το λάθος από τους Πατρινούς και έφτασε γρήγορα στο δεύτερο γκολ, με την υπέροχη προσπάθεια του Πλατέλλα. Με τους Ντακόλ και Αραβίδη να κάνουν πολύ δουλειά επιθετικά, να κρατούν τη μπάλα και να δίνουν λύσεις στην ΑΕΚ για να μην έχει πια την πίεση των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ είχε να κάνει διαχείριση αποτελέσματος και το έπραξε με μεγάλη άνεση. Ήλεγξε απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα, έκλεισε κάθε διάδρομο προς την εστία της και δεν είχε κανένα πρόβλημα να κρατήσει την πολύτιμη νίκη. Και όποτε απαιτήθηκε, η Ενωση είχε φύλακα άγγελο τον Γιάννη Ανέστη που ήταν εκεί όποτε χρειάστηκε.

Ο Δέλλας για να τελειώσει το ματς πέρασε τον Αραβίδη στα άκρα, τον Ντακόλ στην κορυφή και τον Μπαρμπόσα δεκάρι, ενώ λίγο πριν το 70’ αντικατέστησε τον Αραβίδη με τον φρέσκο Ζόριτς. Μετέτρεψε τον σχηματισμό σε 4-1-4-1 με τον Κορδέρο μοναδικό αμυντικό χαφ και η ΑΕΚ βρήκε χώρους με τον Μπαρμπόσα να μοιράζε. Είχε τεράστια ευκαιρία με τον Ντακόλ στο 72’, ενώ δυο λεπτά έπειτα ο Πορτογάλος έστρωσε στον Μπακάκη, αλλά εκείνος πλάσαρε άουτ.

Η ΑΕΚ είχε και άλλη ευκαιρία με φάουλ του Ντακόλ, αλλά η μπάλα δεν μπήκε στα δίχτυα. Και όταν χάνεις ευκαιρίες, τότε αποτελεί νόμο πως θα τιμωρηθείς. Η λάθος αντίδραση του Ανέστη στο φάουλ του Ντα Κόστα και η αδράνεια της άμυνας, έφερε τον Γκατιάνγκα να σκοράρει σε κενή εστία. Ο Δέλλας έκανε το σχήμα 4-5-1 για να κρατήσει τη νίκη, αλλά η ΑΕΚ έκανε ακόμα πιο επιβλητική τη νίκη με την κεφαλιά του Μπαρμπόσα στο 90’.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Τ. Δέλλας, 4-2-3-1): Ανέστης, Μπακάκης, Πεταυράκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Κορδέρο, Ανάκογλου, Πλατέλλας (82’ Ρόβας), Μπαρμπόσα, Ντακόλ (86’ Μπρέσεβιτς), Αραβίδης (68’ Ζόριτς)

Παναχαϊκή (Δ. Σπανός, 4-3-3): Μπαλασάκης, Ασιγκμπά, Αναστασόπουλος (50’ Κάργας), Άλμπι, Στεργίδης, Μαρουκάκης, Ντα Κόστα, Φάμπιο, Γκατιάγκα, Πατινιώτης (77’ Χοτζάλι), Ζλατκόφσκι (46’ Χαρτσιάς)

Την κίτρινη κάρτα του Τζοβάρα είδαν οι Κολοβέτσιος (11’), Πλατέλλας (18’), Κορδέρο (30’), Πεταυράκης (49’), Μπαλού (2’), Στεργίδης (6’), Κάργας (81’), Ντα Κόστα (88’)