Νίκησε με το... στανιό, αλλά προβληματίζει η ΑΕΚ

Σε ένα ματς που κατέληξε…. ροντέο η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 83-82 στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Προμηθέα στο πρώτο ματς της ημιτελικής φάσης.

Η «Βασίλισσα» προβλημάτισε με την εμφάνιση της ωστόσο κατάφερε να κάνει το πολύ σημαντικό 1-0 στις νίκες και πλέον ετοιμάζεται για το δεύτερο ματς της σειράς το οποίο θα γίνει το ερχόμενο Σάββατο στην Πάτρα στο κλειστό «Δημήτρης Τόφαλος» (01/06, 17:00).

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 19 πόντους, ωστόσο πολυτιμότερος παίκτης για το σύνολο του Λούκα Μπάνκι ήταν ο Τζόρνταν Θίοντορ με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ήταν αυτό που σκόραρε στην τελευταία βολή που έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ.

Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Χάουαρντ Σαντ-Ρος (18π.) και Βινς Χάντερ (15π.).

Στη «μάχη» της ημιτελικής φάσης των Play Offs της Betshop Basket League, ρίχτηκε η ΑΕΚ, η οποία υποδέχθηκε στο ΟΑΚΑ τον Προμηθέα Πατρών, για το πρώτο ματς της σειράς. Η «Βασίλισσα» ήθελε να ξεκινήσει με το… δεξί τις υποχρεώσεις της κόντρα στους Πατρινούς και να κάνει το 1-0. Στην τελευταία αναμέτρηση που έδωσε, η Ένωση φιλοξένησε στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων τον Χολαργό για το τρίτο ματς της φάσης των προημιτελικών, επικρατώντας με 88-75.

Ο Λούκα Μπάνκι δεν είχε κάποιο απρόοπτο της τελευταίας στιγμής. Ο Γιώργος Τσαλμπούρης δεν κατάφερε να μπει σε αγωνιστικούς ρυθμούς και έμεινε αφού δεν συμμετείχε στη χθεσινή προπόνηση. Τη θέση του 22χρονου φόργουορντ/σέντερ πήρε ο Νίκος Ρογκαβόπουλος, ενώ έκτος έμειναν και οι… μόνιμοι απόντες Βασίλης Καββαδάς και Γιόνας Ματσιούλις. Όσον αφορά στην αρχική πεντάδα, ο Ιταλός κόουτς παρέταξε την ομάδα του ως εξής: Τζόρνταν Θίοντορ, Γκέιμπ Γιορκ, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Ντελρόι Τζέιμς και Βινς Χάντερ.

Για ακόμη μία αναμέτρηση, η ΑΕΚ μπήκε κάπως… μουδιασμένα στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Χαρακτηριστικό είναι πως το σύνολο του Λούκα Μπάνκι, μετά το 2-0 των πρώτων δευτερολέπτων «πάγωσε», με τους Πατρινούς να το εκμεταλλεύονται και να τρέχουν ένα σερί 0-10 (2-10, 3′). Στη συνέχεια, οι «κιτρινόμαυροι» κατόρθωσαν να βρουν τα πατήματα τους και… απαντήσεις και να μειώσουν στο -3 (10-13. 5′) ύστερα από ένα πολύ «εκρηκτικό» κάρφωμα του Χάντερ. Η «Βασίλισσα» κατάφερε να περάσει μπροστά για πρώτη φορά μετά το αρχικό 2-0, με τον «καυτό» Σαντ-Ρος (14-13, 7′). Οι Αχαιοί κατάφεραν να ισσοροπήσουν την κατάσταση (19-19, 8′) ωστόσο το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-20 υπέρ της ΑΕΚ.

Στη δεύτερη περίοδο, η «Βασίλισσα» ήθελε να… πατήσει πάνω στη διαφορά αυτή και να «χτίσει» συνθήκες νίκης στην αναμέτρηση. Λίγα λεπτά μετά την έναρξη, επιτεύχθηκε η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα, με το συγκρότημα του Λούκα Μπάνκι να φεύγει μπροστά με +9 (36-27, 13′). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πάλεψε και επιχείρησε να μειώσει τη διαφορά φτάνοντας στο -6 (38-32, 16′) ωστόσο με ένα τρίποντο ο Σάκοτα έκανε ξανά το +9 (41-32, 16′). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι (43-41, 18′), ύστερα από ένα ξέσπασμα ωστόσο οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με μία διαφορά του +7 μετά από ένα τρομερό buzzer beater τρίποντο του Τζόρνταν Θίοντορ (52-47, 20′).

Με την επιστροφή στο παρκέ, για το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε στο παρκέ το ίδιο μουδιασμένα με την έναρξη του αγώνα κάτι το οποίο… πλήρωσε. Πιο συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και με δύο σερί τρίποντα πέρασαν μπροστά (54-57, 22′). Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να φέρουν στα… ίσα το ματς δια χειρός Θίοντορ (59-59, 26′) και λίγο αργότερα να δείξει τα… δόντια της μπαίνοντας μπροστά με +6 (65-59, 28′). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον «Δικέφαλο» να έχει μία απόσταση ασφαλείας με +8 (69-61, 30′).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ματς δεν άργησε να γίνει… ντέρμπι και να αναγκαστεί να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Η Ένωση έχασε γρήγορα τη διαφορά που είχε με τον Προμηθέα να μειώνει στον πόντο (73-72, 33′), ενώ λίγο αργότερα να περνάει μπροστά με 4 πόντους (73-75, 36′). Λίγο αργότερα, με ένα φόλοου του Βινς Χάντερ το ματς ήρθε στα ίσα (77-77, 38′), ωστόσο το φινάλε αναμενόταν δραματικό. Στο 1,3” πριν τη λήξη του ματς και το ματς ισόπαλο στο 82-82, ο Τζόρνταν Θίοντορ βρέθηκε στη γραμμή των βολών κάνοντας το 1/2 στις βολές. Τέλος, ο Μάκης Γιατράς επιχείρησε να δώσει οδηγίες στους παίκτες του χωρίς να έχει τάιμ άουτ με μόλις 7 δέκατα του δευτερολέπτου στο ρολόι. Στην επαναφορά, ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος έκανε το κλέψιμο του αγώνα και έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 52-47, 69-61, 83-82.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Κασελάκης 6 (4 ριμπάουντ), Κατσίβελης 11, Λίποβι 13 (4 ασίστ), Έλις 11 (4 ριμπάουντ), Μπράουν 13 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαλούστρος 4, Γκίκας 3 (6 ασίστ), Τσαϊρέλης 7, Μέιερ 2, Χολ 5, Παρκς 9 (6 ριμπάουντ).
ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Χάντερ 17, Τζέιμς 4 (5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 18 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Θίοντορ 15 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιορκ, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 8 (4 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 19, Γιαννόπουλος, Εμπάκουε 2.
Δείτε ΕΔΩ πως μετέδωσε το enwsi.gr την αναμέτρηση.