Ντιέγκο: «Αυτή είναι η θέση μου»

Η ΑΕΚ έπαιξε για πρώτη φορά με ρόμβο στο κέντρο, κάτι που έφερε τον Ντιέγκο Μπουονανότε στην κορυφή του πίσω από τους Αραβίδη – Πέκχαρτ.

Ο Αργεντίνος σκόραρε ένα πολύ όμορφο γκολ και έδειξε ότι μπορεί να αποδώσει καλύτερα σε αυτή την θέση. Ο ίδιος μετά το τέλος του 3-0 είπε στη Nova «Η θέση που έπαιξα σήμερα είναι αυτή που έχω συνηθίσει να παίζω. Προσπαθώ να προσαρμόζομαι σε κάθε θέση. Φυσικά δεν μπορώ λόγω ύψους επειδή είμαι κοντός να παίζω τερματοφύλακας αλλά πάντα προσπαθώ να προσαρμόζομαι».

Για τον αγώνα με τον Πανθρακικό και τα πλέι οφ σχολίασε «Τα πρώτα 20-25 λεπτά η ομάδα μπήκε πολύ δυνατά και καταφέραμε να σκοράρουμε. Στη συνεχεία έπεσε ο ρυθμός. Στο β’ ημίχρονο είπαμε να μπούμε δυνατά. Δεν δημιουργήσαμε πολλές φάσεις αλλά το σημαντικό είναι το πήραμε τους τρεις βαθμούς και σίγουρα αυτό που μετράει για την ψυχολογία μας είναι η νίκη. Είναι πολύ σημαντικό να μαζέψουμε όσο το δυνατόν περισσότερους βαθμούς. Αυτό μας δίνει ηρεμία άλλα όχι σιγουριά ότι θα κερδίσουμε και τα πλέι οφ. Γι αυτό και στα πλέι οφ πρέπει σε κάθε ματς να πηγαίνουμε για τη νίκη. Ο προπονητής δεν μας έχει πει τι σκέφτεται αλλά εγώ αυτό που γνωρίζω είναι ότι πάντα η ομάδα θα μπαίνει για τη νίκη. Σαν να είναι τελικός αυτά τα τέσσερα ματς. Και μετά θα δούμε τα πλέι οφ.

Τέλος, για την παρουσία του στην ΑΕΚ σχολίασε «Από την πρώτη στιγμή που ήρθα όλοι με έχουν υποδεχθεί με τον καλύτερο τρόπο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Σίγουρα κάθε παίκτης θέλει να παίζει αλλά πρέπει να σέβεται και τις αποφάσεις του προπονητή. Σίγουρα θέλω να μείνω στην ΑΕΚ. Είναι ομάδα με ιστορία και θέλω να συνεχίσω εδώ».