Ξέμεινε από... καύσιμα η ΑΕΚ στη Ρωσία

Κάτι η ατυχία πριν το τζάμπολ με τον Μαυροκεφαλίδη να μένει εκτός αγώνα, κάτι το δικό της λάθος να μην έχει ξένο πλέι μέικερ στα υπόλοιπα ματς του Eurocup και η ΑΕΚ χωρίς σχέδιο και πλάνο σε άμυνα και επίθεση ξέμεινε από δυνάμεις στο τέλος του ματς στην Ρωσία και ηττήθηκε με 86-79 από την Νίζνι.

Ο Μάλκολμ Αρμστεντ και ο Ντι Τζέι Κούπερ δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής στην α’ φάση του Eurocuo, ο Εντιν Ατιτς έμεινε στην Αθήνα, ο Γουόρεν έφυγε ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (ενοχλήσεις στη μέση) δεν πήρε χρόνο συμμετοχής. Παρόλα αυτά η ΑΕΚ θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, αλλά όσα «έχτισε» στο πρώτο ημίχρονο, τα… γκρέμισε στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους Ρώσους να παίρνουν την νίκη.

Αυτή ήταν και η 3η σερί ήττα της ΑΕΚ μετά από αυτές με Γαλατά και Αρη, ενώ πλέον… μπλέκει και η υπόθεση πρόκριση της καθώς έχει πλέον 4 ήττες. Ο Ντράγκαν Σάκοτα πλέον καλείται μέσα από το κακό κλίμα που υπάρχει για τον ίδιο αλλά και μέσα στην ομάδα μετά τις ήττες να διαχειριστεί την κατάσταση, ενώ η Ενωση την Κυριακή φιλοξενείται στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό.

Τεράστια εμφάνιση από Μαυροειδή με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Χέρστον είχε 15 και ο πολύτιμος Μιλόσεβιτς 10 , με την ΑΕΚ για ένα ημίχρονο να είναι μπροστά στο σκορ. Ο Βίκτορ Ραντ με 21 πόντους έκανε τη διαφορά για τους γηπεδούχους, που δεν κάλυψαν τη διαφορά του πρώτου αγώνα (87-70).

H AEK ξεκίνησε επιτέλους με πολύ καλή άμυνα λόγω της παρουσία του Κατσίβελη, του Μιλόσεβιτς και του Μαυροειδή στην 5αδα και γρήγορα πήρε… κεφάλι στο σκορ. Κέρδιζε με 13-15 και έκλεισε το 10λεπτο με 19-25. Στο ίδιο μοτίβο και στο 2ο δεκάλεπτο και παρότι οι Ρώσοι έβρισκαν πόντους εύκολα, το ίδιο έκανε και η ΑΕΚ με πολλούς παίκτες και με ένα σούπερ Μαυροειδή που κάτω από το καλάθι ήταν κυρίαρχος με 17 πόντους. Ετσι, η ΑΕΚ πήγε στο ημίχρονο με +8 και 44-52 έχοντας 15/24 δίποντα (62%), 5/7 τρίποντα (71%) και υπεροχή στα ριμπάουντ (18-13).

Στο δεύτερο η ΑΕΚ έκανε το +12 και μετά… κατέρρευσε δίχως βοήθεια από τον πάγκο. Με κακές επιλογές του προπονητή στην διαχείριση και στο μοίρασμα του χρόνου οι Ρώσοι έκαναν την αντεπίθεση και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια με σερί 19-3 και έτσι το 3ο δεκάλεπτο έληξε 63-63.

Στο 4ο η ΑΕΚ ξέμεινε από δυνάμεις, η άμυνα δεν άντεξε και η Νίζνι έκανε αυτό που ήθελε. Με τον Ραντ σε εξαιρετική ημέρα… σκότωσε την άμυνα της Ενωσης και κέρδισε με 86-79, με το μόνο θετικό να είναι ότι η ΑΕΚ κράτησε το +17 του πρώτου ματς.

Δεκάλεπτα: 19-25, 44-52, 63-63, 86-79.

Νίζνι (Μπαγκάτσκις): Ραντ 21 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Ζαριάζκο, Ίβλεφ 9, Αντόνοφ 11, Μαχάλμπασιτς 8, Χβοστόφ 5 (10 ασίστ), Μπέρζινς 12 (13 ριμπ.), Στρέμπκοφ 15 (4 ασίστ), Κιρντιάτσκιν 5.

ΑΕΚ (Ντρ. Σάκοτα): Παπαντωνίου 3, Σάκοτα 10, Χέρστον 15 (7 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 10, Κάρτερ 2, Σαρικόπουλος 3, Κατσίβελης 5 (6 ασίστ), Καλαμπόκης 5, Μαυροειδής 26 (10 ριμπ.).