Πετούσε…φωτιές η ΑΕΚ

Στιγμές από το ΑΕΚ-Σαρλερουά

Μια από τις πιο εύκολες φετινές νίκες της πέτυχε η ΑΕΚ με αντίπαλο τη Σαρλερουά στο ΟΑΚΑ. Εχοντας απίστευτο επιθετικό οίστρο στο πρώτο ημίχρονο, με φοβερό τον Ντίξον και εξαιρετικούς τους Ούκιτς, Μιλόσεβιτς και Ουίλιαμς η Ενωση απέδειξε πως είναι ανώτερη από τους Βέλγους και επικράτησε πολύ εύκολα με 89-69. Με αυτήν τη νίκη, η «Βασίλισσα» έπιασε ξανά την Λούντβισμπουργκ στη βαθμολογία, με το πλεονέκτημα της αναμέτρησης με τους Γερμανούς στο ΟΑΚΑ και την ελπίδα να υπάρχει μεγαλύτερη στήριξη από τον κόσμο.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η Βασίλισσα έβγαλε ενέργεια στην επίθεση. Ο Ουίλιαμς έδωσε λύσεις, όντας πρωταγωνιστής στο ξεκίνημα, «χτίζοντας» προβάδισμα (9-5, 2’). Τον έμπειρο φόργουορντ ακολούθησε ο Ντίξον και με την άμυνα να βρίσκεται σε υψηλά επίπεδα συγκέντρωσης, η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (20-8, 6’). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, «χτυπώντας» κοντά στο καλάθι με τον Μπάουμαν (20-12, 7’). Η αντίδραση δεν άργησε να έρθει και χάρη σε επί μέρους 7-0 από Μιλόσεβιτς, Ιβάνοβιτς κια Ντίξον η Ένωση ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 15 πόντων (27-12). Η Ένωση έπιασε από το… λαιμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο την βελγική ομάδα. Ο Ούκιτς πρωταγωνίστησε στα πρώτα λεπτά και η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους (35-15, 12’). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά και μείωσαν με τον Φούσεκ (37-23, 14’). Στο σημείο εκείνο ανέλαβε δράση οι Μάικλ Ντίξον. Ο Αμερικανός, με τη βοήθεια του Ούκιτς ανέβασε τη διαφορά για τη Βασίλισσα (45-26, 16’), για να ακολουθήσει το καλάθι του Φάλκερ που πανηγυρίστηκε έξαλλα απ’ όλο το γήπεδο (47-26, 16’). Ο Ντίξον είχε βρει ρυθμό και… εκτελούσε από παντού την άμυνα των Βέλγων (56-33, 19’). Την… τελευταία λέξη στο πρώτο μέρος είπε ο Μαρνεγκρρέιβ, γράφοντας το 56-35, με το οποίο προηγήθηκε η Ένωση.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους η ΑΕΚ μπήκε νευρική και δεν κατάφερε να βρει λύσεις. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στην Σαρλερουά να μειώσει τη διαφορά (56-39, 22’). Η Ένωση… συνήλθε και κατάφερε να αλλάξει την εικόνα του αγώνα. Ο Μιλόσεβιτς πήρε… μπρος και με τον Ούκιτς να τον ακολουθεί η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 26 πόντους (67-41, 26’). Ο Ντούσαν Σάκοτα ανέλαβε δράση και χάρη σε δικές του προσπάθειες η διαφορά παρέμεινε πάνω από τους 20 πόντους για το 75-54 της τρίτης περιόδου. Η Ένωση είχε… καθαρίσει την υπόθεση νίκη από νωρίς και αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Γιούρι Ζντοβτς να κάνει συντήρηση. Οι φιλοξενούμενοι είδαν τους παίκτες του Ζντοβτς να χαλαρώσουν και με αιχμή του δόρατος τον Μπάουμαν μειώθηκε η διαφορά στους 15 πόντους (82-67, 36’). Στο σημείο εκείνο ανέλαβε δράση ο Ράνταλ Φάλκερ. Η Ένωση έτρεψε επί μέρους 5-0 με τον Αμερικανό να σκοράρει τρεις πόντους και η διαφορά έφτασε ξανά στους 20 (87-67, 37’). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με την ΑΕΚ να φτάνει σε άνετη νίκη με 89-69 και να φτάνει στο 6-3 στον όμιλο του Champions League.